2013. január 26., szombat

Titokban adnak életet a kis angyaloknak

Ahogyan már a napokban emlitettem, ebben a hosszabb cikkemben azokkal a kismamákkal foglalkozunk, akik inkubátorban hagyták gyermeküket.
Hogy mi vezethet ide?
Nos, számtalan oka lehet.
A gyerekek elhagyásának fő oka a szegénység, az anyagi problémák, továbbá, hogy éretlen vagy egyedülálló az anya, a fogamzásszabályozással és a terhességmegszakítással kapcsolatos ismeretek, a hozzáférés hiánya, elérhetetlensége, a megszületett gyerek fogyatékossága, a szülés utáni depresszió, mentális betegség, a megfelelő családsegítő szolgáltatások, a segítségnyújtás hiánya, a fogyatékos gyerekeket nevelő családok támogatásának (napközbeni ellátás, speciális ellátások) elégtelensége.

Bulgáriában, egy kutatás szerint a szülők többsége nem akar lemondani a gyerekéről, de amikor a nehézségekkel szembesülnek, mint amilyen a szegénység, betegség vagy a társadalmi kirekesztés, gyakran mégis így döntenek abban a hiszemben, hogy ez a gyerek számára a legjobb megoldás. A vizsgálatban 75 olyan szülőt interjúvoltak meg, akik a közelmúltban adták nyitottan örökbe 0-3 éves gyereküket csecsemőotthonból, az okok között a hajléktalanságot, az étel, a fűtés hiányát, a pelenkák, gyerekholmik elérhetetlenségét említették. A mintában szereplők 41%-a 4 vagy több gyereket nevelt családjában, de többről nem tudtak gondoskodni. A kutatás szerint a mintába került anyák 72%-a roma közösség tagja volt, akiket elmondásuk szerint a szülészeten megkérdeztek, hogy meg akarják-e tartani a gyereküket, és ott rögtön rutinosan ki is töltötték a papírokat, mintha ez lenne a természetes eljárás.

Romániai kutatások is azt mutatják, hogy a szülők nem egyszer a kórházi személyzet nyomására “mondanak le” gyerekükről. Gyakran az anyának nincs személyi igazolványa vagy útlevele, ami a születési anyakönyvi kivonat kiadásának késedelméhez vagy elmaradásához vezethet, és ez a visszaélések egyik forrása. A szolgáltatások hiánya, a házasságon kívüli szülés stigmája is többször vezet elhagyáshoz.

Más országokban az anyákat olyan esetekben ösztönzik a gyerekről való lemondásra, ha HIV pozitívak, drogfüggők, házasságon kívül élnek vagy nagyon fiatalok. Ez azt is jelzi, hogy sokszor a szülők nem azért mondanak le, mert nem akarnák a gyereküket felnevelni, hanem, mert ehhez nincs segítség, nem megfelelő az ellátás, a szolgáltatás a szülők, családok, gyerekek számára.

Gyakori, hogy a szakemberek úgy érzik, jobb dolga lenne a gyereknek egy másik, örökbefogadásra váró családban, és nem veszik figyelembe, hogy a gyereknek joga van a saját családjában felnőni. Sokféle probléma keletkezik abból, ha ezt az egyszerűbbnek tetsző megoldást választják..

"Gyermekelhagyás" Magyarországon

A magyar jogszabályokban sem szerepel a gyerekek elhagyása, ez is a veszélyeztetettség kategóriájába tartozik, és nincs nevesítve a statisztikákban sem. Nem tudtunk adatokat gyűjteni itthon sem arról, hogy hány gyereket hagynak a kórházi szülészeteken, és ezek az újszülöttek egészségesek voltak-e, ismertek voltak-e a szülők, mint ahogy arról sem, pontosan hány gyereket helyeztek inkubátorokba az elmúlt 15 évben. Senki nem követi nyomon az ilyen helyzetből örökbeadott gyerekeket, nem tudjuk, hogy fejlődnek, mi lett a sorsuk.


Magyarországon elvileg a védőnő jelzése alapján a gyermekjóléti szolgálat feladata minden módon segíteni a várandós nőt, hogy haza tudja vinni az újszülöttet a kórházból, és képes legyen maga nevelni. Sajnálatos módon egyre gyakoribb, hogy ehelyett azok, akiknek segíteniük kellene, inkább feltételeket támasztanak, és amennyiben a család ennek nem tud megfelelni, akkor a gyerek csecsemőotthonba vagy nevelőszülőkhöz kerül.
Az inkubátor program nagy népszerűségnek örvend Magyarországon, mert azt a hamis képzetet kelti, hogy ez megelőzi az újszülött gyilkosságot, pedig ezt semmilyen adat nem támasztja alá. Ugyanakkor más, akár biztonságos helyen hagyni az újszülöttet (pl. kórházi folyosó, mentőállomás stb.) bűncselekmény, és ilyen esetekben a gyerek nem válik rövid időn belül örökbefogadhatóvá. Az inkubátorba helyezett gyerek esetén az anya jognyilatkozatának tekinti a jogszabály az elhagyást, pedig tudott, hogy gyakran nem az anya hagyja a gyereket ott, nem is mindig önként mond le róla, de erre a tényre nem sok figyelem vetül.

A nehezedő gazdasági helyzetben a szegényekkel, kiszolgáltatottakkal, bajbajutottakkal kapcsolatos intolerancia nagyon felerősödött, ezért kiemelten fontos feladatunk mindent megtenni annak érdekében, hogy a gyerekek elhagyását megelőzzük, és segítsük azokat a krízisben lévő családokat, anyákat, akiknek a következményeket ismerve megalapozott döntést kell hozniuk arról, hogy vállalják vagy sem gyerekük nevelését.

Nevét nem vállaló koraszülött mentős nővér elmondása szerint, amennyiben a gyermeket inkubátorban helyezik el, nem kötelesek a hatóságoknak jelenteni, és ezt nem is teszik meg. A gyermeket szakszerűen ellátják, majd örökbefogadó szülőkhöz kerülhet. Az újszülött 6 hetes koráig jelentkezhetnek érte a vérszerinti szülők. Ha ez az idő eltelik, a gyermeket a gyámhatóság körébe helyezik, és ezután sem a gyermek, sem az édesanyja, soha nem fognak tudni egymásról.

Ezek a száraz tények, statisztikai adatok és procedurák igazából nem tükrözik kellően ezt a helyzetet....

Arról nem esett korábban szó, hogy mi lesz ezután ezekkel a nőkkel.
Mert olyan egyszerűnek hangzik az, hogy "Terhes volt, megszülte, inkubátorba tette a gyermeket és ennyi." Sajnos, ez nem igy van.
Tapasztalatból tudom, hiszen 5 hónapos a fiam, hogy egy terhességet nem egyszerű eltitkolni. Ezek a nők mégis eltitkolják.
Megkérdeztem erről egy védőnő véleményét is, elmondása szerint ezek a kismamák nem járnak terhes gondozásra sem.
Teherbe esnek, egyedül átvészelik a terhesség adta megpróbáltatásokat. Hivatalból sem kötelezhetnek, sem arra, hogy terhesgondozásra járjon, sem arra, hogy kórházi körülmények között adjon életet gyermekének. Itt merül fel az a kérdés, hogy ha nem kórházban születik a gyermek, -hiszen annak nyoma lenne,- akkor Hol? Otthon. És sajnos ezek a nők semmilyen ellátásban nem részesülnek.

Persze önhibájukból, hiszen ők választották ezt az alternativát.

Itt jön a képbe az a lehetőség, hogy valamivel egyszerűbb lenne, ha az anyukák rendes körülmények között is eldönthetnék szülés után, hogy szeretnék-e a gyermeket vagy sem, és eszerint járna el a hatóság is. Mindenféle hosszú ceremónia és számonkérés nélkül. Talán nem lenne annyi kegyetlenül megölt újszülött sem, és valószinűleg ezzel megelőzhetőek lennének a későbbi gyermekbántalmazások egy része is, ami a nemkivánt terhességekből született gyermekeket érheti. Valamint nem árt figyelembe venni azt sem, hogy milyen lelki sérülést okozhat a kismamáknak az otthonszülés, és a gyermeküktől való elszakadás.

Legnagyobb sajnálatomra kevesen nyilatkoznak ezzel kapcsolatban, tabu téma a mai napig, talán mindörökké az is marad.

Azonban sikerült egy neves kórház koraszülöttmentéssel foglalkozó ápolónénijét "Szóra birnom", aki szivesen elmesélte tapasztalatait.
Ime: "...amikor az édesanya úgy dönt, hogy beteszi a kisbabáját inkubátorba, biztosan nagy lelki trauma éri, mert aki nem érez az nem törődik a babájával. De aki beteszi, egyfajta biztonságot ad a gyermekének és így búcsúzik el tőle....Csengetnek, felszól a portás, hogy baba van az inkubátorba és mi, az osztályon lévő nővérek lemegyünk érte. Felvisszük a pic-re és megfürdetjük. Nevet adunk neki, az orvos megvizsgálja és meleg inkubátorba tesszük...ilyenkor az anya nem veszélyeztette babája épségét ezért nem indul eljárás ellene, teljes titoktartás kötelez bennünket. Ha mégis kiderül és megtalál a sajtó, csak kórházi engedéllyel beszélhetünk a piciről..csak szeretettel és csak az alapokat..Később a gyámügy átveszi a dolgot és ha örökbe adható akkor jönnek hozzá a szülők. Megtanítjuk őket, miként bánjanak a picivel és ha biztonságot érzünk, elengedjük a babát. Általában más városból jönnek érte és a neve sem marad meg. Az csodás érzés amikor jönnek a babához de még nem látták. Az orvos beszél velük az orvosi szobában és beszól telefonon hogy hozhatjuk a babát. Amikor belépek az leírhatatlan.... még most is borsózok tőle. Mindenkinek könny szökik a szemébe..csodás érzés...Ha az anya csak úgy otthagyja a babáját nem jön hozzá többé akkor a bóbitába kerül a pici. Egy olyan esetet tudok, amikor mástól lett a baba de otthon a férjétől volt két pici egy 2 és egy 3 éves..a férje azt mondta hogy válasszon vagy a pici vagy ők, és az anyuka hazament a családjához. De a baba jó helyre került a mai napig ismerem. Arról hogy az anyukákkal mi lesz, azt nemtudom de ha rosszul lesz, beviszik a kórházba megállapítják hogy szült akkor keresik a babáját és ha nem találják akkor megbüntetik. 5 kisbaba került az osztályunkra kettőt tettek inkubátorba a többit úgy találták. Fertőszéplakon a templomba, egyet női wc-be a kórházban, egyet csak úgy ott hagytak.Ők a mi hőseink és a többi pici koraszülött viking aki megküzdött az életéért.."

Mondhatjuk azt, hogy ezek az anyukák nem érdemlik meg hogy "Anyának" szólitsák őket, de akkor látatlanban itélkeznénk. Talán mindenki szétnézhetne a környezetében, mennyi egyedülállóan maradt vagy kétségbeesett kismama van. Ha mindenki csak a szomszédjára odafigyelne, ilyen nem történhetne meg, vagy csak kis százalékban.
Ezek igazán szivszoritó történetek, melyekből azthiszem mi is tanulhatunk. Ha mást nem, szeretni és remélni.....
 
Nagyon édes!
Psy-Gangnam style cimű dalára táncol egy ikerpár.
Érdemes megnézni, nagyon édesek.
A video link itt található:
http://www.youtube.com/watch?v=4TWUaqp-LR4
Járjon bölcsibe vagy maradjon otthon?
A magyar anyák nehezebben élik meg azt, hogy bölcsődébe kell adniuk gyermeküket. Jót tesz-e a gyermeknek, nem vált-e rossz irányba a fejlődése - ezek a főbb kérdések. 


Danis Ildikó fejlődés-pszichológus azt mondja, a kutatások szerint nincs különbség a valamely nappali intézményben és az otthon nevelt gyermekek fejlődése közt akkor, ha megfelelőek a körülmények. A hangsúly azonban éppen a jó minőségű ellátáson van. Nagyon is sok múlik azon, hány gondozóra hány gyermek jut, milyen az intézmény felszereltsége, biztonsága. Minél kisebbek a gyermekek, annál több pedagógusra van szükség. Az ideális, ha egy gondozóra öt-hat gyermeknél nem jut több.
Magyarországon egyébként kifejezetten szigorú előírások érvényesek a bölcsődés korú gyermekek ellátásában. Ennek megfelelően például átlagosan csak 12 gyerek van a bölcsődei csoportokban, akikre két gondozónő vigyáz egyszerre. A létszám mellett azonban az is fontos, mennyire hasonlít a bölcsődei közeg az otthon megszokotthoz, mennyire az anyához hasonlóan áll a kicsikhez az óvodai gondozó. A fejlődés-pszichológus szerint, éppen ezért lenne szükség minél szorosabb együttműködésre a szülő és a bölcsődei dolgozók közt.

A WHO ajánlásai közt szerepel, hogy a gyermeki fejlődés legfontosabb időszaka az egy-másféléves kor, amelyet a kisgyermeknek lehetőség szerint a családjával kell töltenie. Egyre több országban támogatják ezért, hogy az anyák ezt az időszakot otthon tölthessék a gyermekükkel, akár úgy ösztönözve ezt, hogy a teljes fizetésüket megkapják ez idő alatt.

A kutatások szerint, abban az esetben, ha az anya otthon figyel a gyermekére, jó környezetet alakít ki számára, a második évtől már nem okoz gondot a bölcsődébe járás. A kutatások azonban azt is igazolják, hogy azok között a kicsik között, akik napi 10-11 órát töltenek el a napközi intézményekben, megnő a viselkedés- és magatartászavaros gyerekek aránya. A szakértők szerint, a legideálisabb az lenne, ha a délutánokat már a bölcsődés gyermek is otthon töltené.-irja az mr1 kossuthradio.
 
Kutatók szerint a vizsgálatok azt  igazolták, hogy azok a gyerekek, akik egyéves koruk alatt, napi  4 órát vagy annál többet töltöttek anyai gondoskodás nélkül, agresszívebbek voltak kortársaikkal szemben, inkább mutattak bizonytalan kötődési mintázatot és kevésbé voltak hajlandóak a felnőttek utasításainak eleget tenni (Belsky 1986, 1990). Más kutatók azonban nem tudták igazolni ezeket az eredményeket. Ők a bölcsődei nevelés jótékony hatását emelték ki, megfigyeléseik szerint a bölcsis gyerekek értelmi fejlődése gyorsabb, az engedetlenséget Ők a függetlenség, önállóság megnyilvánulásának tartották (Clarke-Stewart, 1989).

Végül abban sikerült a kutatóknak egyezségre jutniuk, hogy a bölcsődei gondozás minősége valamint a családi gondozás, az otthon élvezett szeretet és figyelem az, ami igazán meghatározza a gyermek értelmi, érzelmi fejlődését. 

Mit vonhat le tanulságként  az ellentmondó eredményekből a gyermekét féltő, érte aggódó anya?
Amennyiben lehetséges, próbálják az anyai gondoskodást megadni a gyermek számára, legalább kétéves koráig. Ha szükséges a bölcsőde, lassan, fokozatosan szoktassák be a gyermeket.
Amennyiben legalább kétéves korig nem megoldható a gyermek otthoni nevelése, próbálják minél tovább halasztani a bölcsőde kezdését, a beszoktatás itt is fokozatos és lassú legyen.
Nagyon fontos, hogy előre tájékozódjanak a bölcsődei gondozás minőségéről, hiszen a kutatók is erre helyezték a hangsúlyt. Ha lehetséges keressenek fel több bölcsődét, tájékozódjanak a módszerekről, elvekről, nézzenek körül, ismerkedjenek meg a gondozónőkkel.  Optimális a minél kisebb csoportlétszám, és az állandó gondozói apparátus.
A bölcsődén kívüli időben pedig fordítsanak minél több időt a gyermekre, játszanak vele, vegyék ölbe, dajkálják. Tegyék ezt még akkor is, ha a háztartásban esetleg elmaradnak a napi ütemezéstől. 
A döntést tehát a körülmények mérlegelése után, kinek-kinek magának kell meghoznia, ami - mivel a gyermekünkről van szó, - nem könnyű. Azért sem, mert az intenzív együttlét után nemcsak a gyermeknek, hanem az anyának is meg kell küzdenie az elválás nehézségeivel.

2013. január 25., péntek

Michael Bublé apa lesz
Két évvel ezelőtt kötötte össze életét a búgó hangú Michael Bublé szerelmével, Luisana Lopilatóval, és hamarosan apró lábacskák verik fel majd otthonuk csendjét.
Az argentin színésznő tegnap egy videóval csicseregte el a nagy hírt közösségi oldalán, mindenféle kísérőszó nélkül. Aki rákattintott, az láthatta, hogy a posztolt videó valójában egy ultrahangfelvétel. A háttérben Michael Bublé Haven't met you yet című száma szól, amit az akkor még csak barátnő státuszban lévő Luisanának írt.
"Köszönöm az összes barátomnak, hogy olyan boldogok, mint én, és hogy a legmelegebb öleléseket adják most nekem, és Istennek is szeretném megköszönni, hogy megadta nekem a legnagyobb boldogságot, ami egy nőnek csak megadathat" - írta ki egy másik közösségi oldalra a boldog kismama.
A video itt megtekinthető: http://www.youtube.com/channel/UCE8AqcK9iaTP0P9JzzcZxkw

Angyali mosolya menthette volna meg a babát

A 26 éves Katyia Rowe-val közölték az orvosai, hogy születendő kisbabája súlyosan fogyatékos lesz, és soha nem lesz képes önállóan járni vagy beszélni, ezért abortuszt javasoltak számára.


Orvosai figyelmeztetése ellenére Katyia Rowe egyszerűen képtelen volt rászánni magát az abortuszra, miután egy háromdimenziós ultrahangfelvételen először megpillantotta születendő kisbabája mosolyát. Katyia tisztában volt vele, hogy súlyosan sérült kisfia egész életében 24 órás felügyeletre szorulna, mivel soha nem lenne képes megtanulni járni vagy beszélni, ennek ellenére képtelen volt elvetetni a méhében növekvő magzatot, miután az ultrahangos felvételen tisztán látta, amint mosolyog és integet a kisbaba. Katyia úgy döntött, hogy megszüli sérült gyermekét, de tragikus módon Lucian mindössze kilenc óráig volt képes életben maradni. A szomorú végkifejlet ellenére az édesanya egy pillanatra sem bánta meg, hogy életet adott kisfiának, ugyanis az a néhány perc, amíg a karjaiban tarthatta Luciant, mindenért kárpótolta őt.

2013. január 24., csütörtök

Babakonyha
6-7 Hónapos Babáknak

Zöldségpüré

  • 2 nagyobb burgonya
  • 2 szál petrezselyemgyökér
  • 3 cukkini
  • 1 kisebb zsenge főzőtök
  • 3 szál répa
  • fél dl olaj
  • csipet só 
  •  A zöldségeket megtisztítjuk, apró darabokra szeleteljük.Egy fazékban fedő alatt pároljuk 3-4 dl vízzel, az olajjal és a sóval 20-25 percig.Ha kihűlt, főzőlével együtt leturmixoljuk az egészet.Kis dobozokba vagy zacskókba téve fagyaszthatjuk.
                                                                                                                                  
    Paradicsomos burgonya csirkehússal

    • 3 nagyobb paradicsom
    • 1 nagy burgonya
    • 2 kocka csirkehúspép
    • kis csipet só
    •  
      1. A burgonyát meghámozzuk, és vízben megfőzzük.
      2. Egy másik edényben a felkockázott paradicsomot elkezdjük melegíteni, és a saját levében megfőzzük.
      3. Egy szitán átpaszírozzuk a paradicsomot, és hozzáadjuk a csirkehúspépet, majd pár percig visszatesszük a tűzre, hogy a hús átmelegedjen.
      4. A főtt krumplit hozzáadjuk,és villával vagy botmixerrel pépesítjük, ízlés szerint egy pici sót adhatunk hozzá.
Babakonyha
5-6 Hónapos Babáknak

Sütőtökpüré egyszerűen

  • 250 g hámozott, apró kockára vágott, magozott sütőtök
  • 6 ek anyatej vagy tápszer

 

  1. Forró vízzel leöblítjük a sütőtökkockákat, és lecsöpögtetjük. Forró vízben puhára főzzük, vagy gőzölőedényben 10 perc alatt puhára gőzöljük. 
  2. Beletesszük a turmixgépbe (vagy botmixerrel), és fokozatosan hozzáadjuk a tejet vagy tápszert, majd addig keverjük, míg egyenletes pépet kapunk.

Krumplis sárgarépapüré 

  1. Apró kockákra vágjuk a már megpucolt zöldségeket és feltesszük főni annyi vizzel, ami épp ellepi.
  2. Ha puhára főttek, összeturmixoljuk.
  3. Ha szükséges, kevés anyatejjel, vagy főzőlével hígítjuk.

 

Ime az első kép Shakira kisfiáról!
A büszke apa máris megosztott egy képet első szülött kisfiáról, Milanról. Reméljük hamarosan újabb gyönyörű babafotókkal bővül a családi album :) Ezúton is gratulálunk a szülőknek.
Új betegség fenyegeti gyermekeinket- A Norovirus
Már több mint 1,1 millió embert fertőzött meg a hasmenéssel, hányással járó norovírus Nagy-Britanniában - a szakemberek szerint még több eset várható.
A brit egészségvédelmi hatóság (HPA) közlése szerint a rendkívül könnyen terjedő norovírus az idei télen a vártnál korábban ütötte fel a fejét. Hasonló tendencia mutatkozik Európa-szerte, Japánban és a világ más részein is.
Az Egyesült Államokban az egészségügyi hatóságok a múlt héten jelentették be, hogy két luxushajó utasai közül több mint négyszázon figyelték meg a betegségre jellemző tüneteket, Európában pedig kórházakat és idősek otthonait kellett lezárni, hogy megakadályozzák a fertőzés terjedését. A norovírust a fertőzöttekkel való érintkezés terjeszti, de a vírust tárgyak, folyadék vagy élelmiszer is közvetítheti.
A HPA szerdán közzétett adatai szerint csaknem négyezer, laboratóriumi lelettel megerősített norovírusos esetet regisztráltak Nagy-Britanniában ezen a télen, amely 72 százalékkal haladja meg a tavalyi, hasonló időszakban rögzített esetek számát. Az emelkedés oka nem ismert.
Szakértők szerint minden laboratóriumban igazolt esetre 288 nem jelentett eset jut, ugyanis a vírussal fertőzöttek zöme nem fordul orvoshoz. Ezt véve alapul becsülik több mint 1,1 millióra az idei téli megbetegedések számát.
Hamarosan Itt!!!!
Hogyan szülhetnek titokban??

Szakértőnk válaszát várom az inkubátorban hagyott kisbaba ügyében.
Mégis hogyan lehet,hogy senkinek sem tűnik fel egy kisbaba hiánya, vagy egy frissen megszült anyuka. Titokban szült? Kórházban? Milyen ellátásban részesült? Mi vezethet ide?
Hamarosan kiderül...

Megszületett Shakira babája!

Végre valóban megszületett Shakira és Gerard Piqué első, nagyon várt kisfia, Milan Piqué Mebarak. A hírt maga Shakira osztotta meg a nagyvilággal hivatalos weboldalán. A baba január 22-én látta meg a napvilágot Barcelonában. Shakira rögtön magyarázatot is fűzött a pici nevéhez, amely azt jelenti, hogy kedves, szeretetteljes és áldott, ezért választották ezt első gyermeküknek. A kicsi már születése pillanatától tagja a Barcelona FC-nek.

Polgár Kriszta 4 Hónapos terhes
Babát vár Polgár Kriszta (26)! A volt szépségkirálynő már belépett a második trimeszterbe, terhessége 15. hetében jár,-irja a blikk.hu.
A pókerasztalnál rendszeresen megforduló szépség a fellegekben jár, hiszen nagy álma válik valóra az anyasággal. Kriszta az első három hónapban rengeteget szenvedett a rosszullétek miatt, de most már kezdi élvezni a várandósságot.
– Már egy ideje szerettünk volna babát a párommal, ezért úgy voltunk vele, hogy ha jönni szeretne, akkor jöjjön. Nem görcsöltünk rá, nem volt hőmérőzés, naptárnézegetés. Azt gondoltam, hogy jóval több idő kell majd ahhoz, hogy bekopogtasson, de szerencsére nem így történt. Így is hónapokat vártunk – nevette el magát Kriszta, aki alig várja, hogy gömbölyödjön a pocakja. A boldog kismama most már túl van a nehezén, ezért örömmel újságolja barátainak a nagy hírt.
– Az első három hónap nagyon kemény volt, mindent produkáltam, ami a nagykönyvben megvan írva. Állandóan rosszul voltam, és vártam a holnapot. Most, hogy pár hét eltelt azóta, visszagondolok rá, és azt gondolom: nem is volt olyan vészes. Megszépült. Élvezem ezt az állapotot – mesélte mosolygós szemekkel a gyönyörű modell, aki a napokban tudta meg, hogy kisfia születik.
– Meglepődtünk, amikor közölte az orvos, hogy kisfiunk lesz, mert már az első perctől fogva volt lánynevünk, és valahogy elkönyveltük, hogy biztosan kislány lesz. A párom családja egyébként különösen örül a trónörökösnek, mert olyan különleges vezetéknevük van, amelyből tudomásunk szerint rajtuk kívül nincs is az országban, így legalább a kis lurkónk továbbviszi a nevüket. Boldogok vagyunk, ennél kerekebb már nem is lehet az életünk... – mondta lelkesen Kriszta, aki elárulta: kismamaként is ugyanúgy fog pókerezni, mint eddig.

2013. január 23., szerda

Újszülöttet találtak a miskolci Kórház inkubátorában
Csiba Gábor kifejtette: a 3150 gramm súlyú újszülöttet tiszta ruhába felöltöztetve tették be az inkubátorba. A nagyjából egynapos kisfiú köldökcsonkját ellátták - tette hozzá. Közlése szerint a gyermek egészséges, életfunkciói jól működnek.
A főigazgató főorvos kitért arra, hogy ez a kisfiú a tizedik csecsemő, akinek az életét megmentette a 2001-ben kihelyezett inkubátor.

2013. január 22., kedd

Ha náthás a csecsemő
Gyermekkorban a leggyakoribb megbetegedés a nátha.
Az esetek 70%-ban vírusok, 30%-ban baktériumok okozzák. Egy egészséges gyermek átlagosan évi 6 alkalommal náthás. Közösségbe kerülő, bölcsődét vagy óvodát kezdő gyermekeknél az első évben ez a szám hirtelen 12-14-re nő, ami teljesen természetes jelenség. Az orr nyálkahártya feladata a levegővel a légutakba jutó vírusok, baktériumok és egyéb szennyeződések kiszűrése, a hideg levegő felmelegítése illetve a meleg levegő hűtése. Egészséges emberben, a nedves, csillószőrrel fedett orrnyálkahártyán megtapadó kórokozót, az állandó ritmusos mozgású csillószőrök a garat felé eltávolítják a szervezetből.
Minél fiatalabb a gyermek, annál rosszabbul viseli a náthát. A csecsemők csak az orrukon lélegeznek. Náluk a gátolt orrlégzés szoptatási és alvási képtelenséget is okozhat.
Amikor az orrból vízszerű váladék kezd csöpögni, vagy eldugul, akkor ez annak a jele, hogy az öntisztulás nem volt teljesen sikeres. Ilyenkor fontos az orrváladék folyamatos eltávolítása, és a nyálkahártya duzzanat megszüntetése, hogy megakadályozzuk a kórokozók továbbterjedését, és ezzel meggátoljuk a közelben lévő szervek, a torok, arcüreg, középfül, légcső, tüdő szövődményes megbetegedését.

Mikor szívjuk le a gyermek orrát?    
Ha dugult az orr
Ha láthatóan váladékozik
Ha hallhatóan szörcsög

Hogyan távolítsuk el az orrváladékot? 
  A gyermeket a hátára fektetjük.
Még jobb, ha a fej hátralógatott helyzetben van.
Az egyik oldali orrlyukba steril izotóniás sóoldatot csepegtetünk, és ezt a másik oldali orr félből kiszívjuk.
A mozdulatsort mindkét oldalon elvégezzük

Mit és hogyan használjunk az orrdugulás megszüntetésére, az orr leszívására? 
A bespriccelt izotóniás sóoldat (pl. Nasivin NaCl) leszívható a kereskedelmi forgalomban erre a célra kapható legegyszerűbb, körte alakú gumiballonnal, amit összenyomott állapotban kell műanyag csatlakozójával az orrlyukba helyezni, majd felengedni.
Ismertek elemmel működő és porszívóhoz csatlakoztatható műanyag orrszívók, amik ugyan zajosak, de segítségükkel hatékonyan eltávolítható az orrváladék.
  
Miért fontos már a tünetek megjelenésekor, vagyis idejében átöblíteni és leszívni az orrot? 
A megfelelően végzett orrátöblítés és leszívás nem okozhat kárt, még akkor sem, ha óránként megismételjük. Viszont megelőzhetjük vele, hogy az orrban pangó fertőzött váladék a garat falán lecsorogva az orrmandula a torokmandula vagy a fülkürtön keresztül a középfül gyulladását idézze elő, hogy a kórokozók a légutakban előre haladva légcsőhurutot majd tüdőgyulladást hozzanak létre, vagy a lenyelt váladék hasfájást, gyomorhurutot okozzon. Az idejében elvégzett orrátöblítésekkel eltávolítható a gennyes váladék az orrüregből, ezzel megelőzhető a láz kialakulása és az antibiotikum szedésétől is megkímélhetjük a gyermeket.
  
Használjunk-e orrcseppet? 
Ha csak folyik az orr, akkor ne. Inkább a gyakrabban, akár napi ötször elvégzett orrátöblítéssel szüntessük meg a tüneteket, mert ennek nincs káros következménye.
Amennyiben az orrdugulás a vezető tünet, akkor az orrátöblítés után legfeljebb 4-5 napig a nyálkahártya duzzanatot csökkentő orrcsepp használata ajánlott az orrdugulás megszüntetése érdekében.
Ügyelni kell azonban arra, hogy a gyermek korának megfelelő koncentrációjú oldatot használjunk. (Az elsőként javasolt orrcsepp csecsemőknek a 0,01%-os, kisgyermekeknek a 0,025%-os Nasivin orrcsepp vagy Nasivin Sanft orrspray, amelyek recept nélkül kaphatók a patikákban.)
  
Mit tegyünk, ha úgy érezzük, emelkedik a gyermek testhőmérséklete?
Győződjünk meg róla, hogy jól érezzük-e, és mérjük meg. Három év alatt a hőmérést a végbélben célszerű elvégezni, de tudni kell, hogy a végbélben mért hőmérséklet 5 tized fokkal magasabb a hónaljban mértnél, ezért ebből mindig le kell vonni 5 tized fokot. A testhőmérséklet 37 °C-ig normális. Hőemelkedésről 37 °C és 38 °C között beszélünk, és a láz 38 °C felett kezdődik.

 Mit tegyünk, ha hőemelkedése van a gyermeknek? 
Mivel a normálisnál magasabb hőmérsékletű gyermek folyadékszükséglete megnő, hajlamossá válik a kiszáradásra. Ezért bőven itassuk szobahőmérsékletű teával, vagy gyümölcslével. Ne takarjuk be paplannal, ne öltöztessük fel melegen, mert az gátolja a hő leadását, és elsősorban csecsemőknél a testhőmérséklet további emelkedését okozhatja. Ilyenkor még gyógyszeres lázcsillapításra nincs szükség. Fontos a gyermek gondos ápolása, gyümölccsel és C-vitaminnal való ellátása, és a gyakori, akár fél óránkénti lázmérés. A mérések idejét és eredményét ajánlott feljegyezni.

 Mit tegyünk, ha lázas a gyermek? 
A lázat csillapítani kell, mert csecsemőkben és kisgyermekekben a magas láz görcsöt válthat ki.
A láz kétféle módon csillapítható. Gyógyszerekkel, és fizikai módszerekkel.
Célszerű tartani otthon lázcsillapítót. A patikákban recept nélkül kaphatók a kellemes ízű lázcsillapító szuszpenziók és vény ellenében vásárolhatók meg a kúpok. A kúp felhelye­zését követően 15 percig fogjuk össze a gyermek fenekét, hogy ne tudja kinyomni. Fontos, hogy a gyermek korának megfelelő gyógyszer adag legfeljebb 4 óránként ismételhető.
Amennyiben a láz a lázcsillapító gyógyszer adása ellenére is 39 °C fok fölé emelkedik, a fizikai módszereket is alkalmazni kell. Ennek két módja terjedt el a gyakorlatban.
A priznicelés, mikor hideg vizes törölközővel borítjuk be a beteg testét és a hűtőfürdő mikor a gyermeket langyos (nem hideg) vízbe ültetjük, és várunk, hogy a lassan hozzáadott hideg vízzel együtt a gyermek teste is lehűljön. Ez általában 15-20 percet vesz igénybe, és szükség esetén többször megismételhető.

Emelkedő testhőmérsékletre hívja fel a figyelmet, ha az addig élénk gyermek csendessé, bágyadttá válik, majd kipirul. Gyorsan emelkedő láz esetén hidegrázást észlelünk.

 Mikor forduljunk orvoshoz? 


Ha az orrfolyás 4-5 nap után sem enyhül
Ha a gyermek lázas (38 °C felett)
Ha nem akar enni
Ha csak feküdni akar
Ha füle bedugul, időnként pattog
Ha fülét fájlalja


Jó tanácsok náthásoknak
Itassunk sok meleg folyadékot a náthás gyermekkel! Ahhoz, hogy az orrnyálkahártya megfelelő mennyiségű váladékot tudjon termelni, és ezzel képes legyen a tisztulásra, szükség van a bőséges folyadékra.
Célszerű kamillával párásítani a helyiségben, mert a száraz nyálkahártya nem képes a tisztulásra.
A nátha alatt adjunk minden nap friss gyümölcsöt, vagy C-vitamint a gyermeknek.
Kerüljük a mentoltartalmú illóolajokat. Ezek csak felnőtteknek adhatók.
Az orrdugulás és az orrváladék besűrűsödése ellen, illetve annak oldására 2-3 napig adható a nyákoldó hatású növényi köptető szirup.
Tanítsuk meg és szoktassuk rá minél hamarabb gyermekünket a helyes orrfújási technikára. Vagyis arra, hogy mindig csak az egyik orrlyukat fújjuk, míg a másikat befogjuk.
A 7 leggyakoribb kellemetlenség szülés után
1.Nem tudok ülni! 
Mi okozhatja? Bár a szülés után a magas anyai hormonszint hatására minden seb nagyon gyorsan gyógyul, a gátmetszés valóban „rossz helyen” van, ezért sokáig sajoghat. Az EDA-val szülő nők sokkal fájdalmasabbnak érzik a gátsebüket, hiszen az érzéstelenítés elmúltával hirtelen szakad rájuk többféle erős fájdalom – ellentétben azokkal, akik a szülés során fokozatosan szokhattak, alkalmazkodhattak az egyre növekvő terheléshez.
Milyen gyakori? Komoly gátfájdalomra a nők egy-két százaléka panaszkodik. Nem biztos, hogy a gátmetszés elkerülése a megoldás – egy kellemetlen gátrepedés lassabban és fájdalmasabban is gyógyulhat.
Mit tehetünk? Fontos, hogy az orvos ellenőrizze, nincs-e a fájdalom hátterében gyulladás vagy bevérzés. Ha orvosilag minden rendben, nincs más hátra: bármennyire nehéznek tűnik is, próbáljon meg minél hamarabb visszatérni a szokásos mozdulatokhoz. Járjon, álljon, üljön nyugodtan – dobja el a kispárnát, inkább a kemény széket válassza. Lehet, hogy az első pillanatokban csillagokat fog látni, de a túlzott kímélés csak lassítja a gyógyulási folyamatot. A vérömleny felszívódásában segíthet a jegelés, a gyógyulást gyorsítja a naponta többször végzett mosakodás és gondos szárítás. Kenegetni, hintőporozni felesleges – csak a természetes sebgyógyulást hátráltatja.


2.Nehéz visszatartani! 
Mi okozhatja? A vizelet-visszatartási zavarokat nemcsak a szülés közben elvszenvedett szövetnyúlások okozzák, hanem a terhesség alatti folyamatos nyomás is, hiszen erre a császármetszéssel szülő nők is panaszkodnak.
Milyen gyakori? Öt-tizenöt százalék között mozog az ilyen panaszokkal küszködő nők száma. A nagy szórás oka szaktanácsadónk szerint a szülésvezetés módjában rejlik – a kellő pillanatban elvégzett gátmetszés csökkentheti ennek a problémának az előfordulását. Más szakemberek ezzel ellentétes álláspontot képviselnek. A panasz gyakorisága életkortól is függ, idősebb korban gyakoribb az inkontinencia előfordulása.
Mit tehetünk? Az intimtornát sohasem késő elkezdeni! A hathetes kontroll után, ha orvosa rábólint, nyugodtan nekiláthat a tornának. Bizonyos fokig azért abban is bízhat, hogy magától is javul a helyzet. A nők nagy részénél pár nap alatt elmúlik ez az állapot.


3.Mintha még mindig vajúdnék! 
 Mi okozhatja? Az orvos „örömmel” hallja, ha egy kismama erre panaszkodik, hiszen mindez csak azt jelzi, hogy szervezete tökéletesen működik. Kellemetlen érzés, de nagyon hasznos! Az erőteljes összehúzódások hatására egyre kisebbre és kisebbre zsugorodik a méh. Ahol a lepény a méhhez tapadt, nagy, vérző seb marad hátra – minél kisebbre húzódik össze a méh, annál kisebb lesz a seb felülete is, és annál csekélyebb az elfertőzés kockázata.
Milyen gyakori? Szinte minden többedszer szülőnek okoz némi kellemetlenséget a szülési utáni pár napban. Szerencsére a méh hamar eléri eredeti nagyságát – minél intenzívebb a fájdalom, annál gyorsabb a folyamat.
Mit tesz az orvos? Elvileg segíthet a fájdalomcsillapító, de az gátolja a véralvadást, és az anyatejbe is átjuthat. Jobb, ha türelemmel viseljük a görcsöket, néhány nap alatt lezajlanak a változások.
Kismamatipp: Segíthet a jól megválasztott homeopátiás szer. A szoptatás megkezdése előtt tegyen nyelve alá néhány golyócska Kalium carbonicumC5-öt, és elviselhetőbbek lesznek a fájdalmai. Próbálkozhat a vajúdás alatt kipróbált légzéstechnikával is. Jólesik, ha meleget (cseresznyemagzsákot, termotasakot) tesz a hasára közvetlenül a szoptatás megkezdése előtt.

4.Nem jön egy csepp sem! 
 Mi okozhatja? Ha a szülés alatt megnyomódik a mellső hólyagfal, megsérülhet a hólyagbeidegződés. Ilyenkor a nő hiába érez vizelési ingert, egyszerűen képtelen arra, hogy működésbe hozza a megfelelő izmokat. Főleg akkor fordul elő, ha a baba nagy súllyal született, vagy ha nagyon elhúzódott a kitolási szak.
Milyen gyakori? Az először szülők öt százalékánál fordul elő, többedszer szülőknél szinte soha.
Mit tehetünk? Sokaknak beválik a meleg vízsugár lazító hatása. A meleg zuhany, a csobogás élénkítő ereje talán megnyitja a „csapot". Ha ez sem segít, az orvos katétert helyez fel arra a pár napra, ameddig az idegpályák helyreállnak.

5.Aranyerem van!?
Mi okozhatja? Nehéz kitolási szaknál az erőlködés hatására gyakran megtörténik, hogy kifordul a végbél, különösen azoknál a nőknél, akik a terhesség alatt is szenvedtek aranyértől vagy visszerektől.
Milyen gyakori? A szülő nők hatvan-hetven százaléka szenved átmenetileg az aranyér miatt, ám ez az esetek nagy részében két-három nap alatt, az első székelés után visszahúzódik. Sajnos a negyven év fölötti és a visszerességre hajlamos nőknél mindez hosszabb, maradandó kellemetlenséget is okozhat.
Mit tesz az orvos? Elsősorban helyi kezeléstől várhatunk javulást: sokféle kúp és kenőcs segíti az összehúzódást és a fájdalom csillapítását. Ha nem javul, akár ambuláns beavatkozással szünteti meg a problémát a proktológus szakorvos. 


6.Soha nem gyógyul be? 
 Mi okozhatja? A seb semmiképpen nem nyílik szét, ettől nem kell tartania, hiszen a méhet gondosan összevarrták. Amit ön most lát, csak a külső bőrréteg szétválása. A vérzés, a genny ürülése riasztó látvány, ám nem veszélyes állapot. A problémát nem a kisbaba emelgetése okozza, és nem is az orvosa hibázott – a leggyakoribb ok, hogy a páciens allergiás a varrófonalra, vagy felülfertőződött a seb.
Milyen gyakori? Kórháztól és varrástípustól függően tíz-harminc százalék között fordul elő.
Hogyan kezelik? Az orvos gyakran ki fogja tisztítani a sebet, majd újravarrja és leragasztja. Lehetséges, hogy vastagabb, csúnyább heg lesz az eredmény, mint zavartalan gyógyulás esetén. A fertőzés megakadályozására szoptatás mellett is szedhető antibiotikumot kap a beteg.

7.Újra erősen vérzek! 
 Mi okozhatja? Azonnal keresse fel ismét orvosát, ahol hasi ultrahanggal megvizsgálják, nem maradt-e benn a méhlepény egy része. Már egy borsószemnyi darab is súlyos fertőzést okozhat, ezért azt azonnal el kell távolítani!
Milyen gyakori? A szülő nők egy-két százalékánál fordul elő, s jellemző kísérő tünet, hogy a tejmennyiség is kevesebb a kelleténél.
Mit tesz az orvos? Sürgős egészségügyi küretre lehet szükség. Ám ha csak gyulladás okozza a panaszokat, elegendő lehet az antibiotikumos kezelés.
Amit a tápszerről tudni érdemes
Ha úgy alakul, hogy tápszert kell adni a kisbabának, sokféle készítmény közül választhat az orvos.

Viszont az érem másik oldala, hogy amikor nem termelődik elég anyatej, vagy nem akar szoptatni az édesanya, és női tejet sem lehet elegendő mennyiségben szerezni, akkor időben nyúljunk mesterséges táplálékhoz. Azonban fontos, hogy mielőtt az orvos tápszert ír fel, alaposan felderítse, miért nem jó a gyerek gyarapodása, mi az oka, hogy nem termelődik elég tej. Ezen ugyanis az esetek többségében lehet segíteni.

Tehéntejből készülnek
Valamennyi hazánkban kapható tápszer szigorú engedélyezési eljáráson esik át. Ezért - bár előfordulhatnak kisebb különbségek az ízvilágot, összetételt illetően - az nem célravezető, ha egy hasfájós, sokat síró gyereknél hetente másikra váltunk, azt gondolva, hogy "túl nehéz a bélnek" az adott tápszer.
A tápszerek tehéntejből készülnek, azonban a gyártás során az egyes összetevők arányát úgy módosítják, hogy valamivel jobban hasonlítsanak az anyatejre. Erre azért van szükség, mert a tehéntej egészen más összetételű, mint az anyatej, például sokkal több és más összetételű fehérjét tartalmaz. A tehéntej nehezen emészthető a picinyek számára, a helytelen táplálás akár felszívódási zavarhoz, alultápláltsághoz is vezethet. Többek között ezért nem szabad tehéntejet adni a csecsemőknek, jobb megoldás, ha anyatej hiányában a megfelelő összetételű tápszerrel próbálkozunk.

Anyatejpótlók
A készítményeket két nagy csoportra oszthatjuk: egyrészt az egészséges csecsemőknek adható egyszerű tápszerekre, valamint azokra, amelyek különleges táplálási igényt elégítenek ki.
Az egyszerű tápszereket három csoportra oszthatjuk: az első lépcső a sokszor 1-es számmal jelzett "anyatejpótló" tápszer, amelyet akár egyéves korig is adhatunk, de öt-hat hónapos kortól áttérhetünk a 2-es jelű, követő tápszerekre is. Ezeket hároméves korig is vásárolhatjuk, ám a nyolcadik hónaptól babatejet is választhatunk helyettük. Az elmúlt években jelentek meg a 3-as vagy 2+ jelzésű tápszerek. A babatej valamivel drágább, mint a bolti tej - egyéves kor felett dönthetünk a tehéntej mellett is -, aki viszont megengedheti magának az extra árat, inkább a babatejet válassza. Az anyatejpótló tápszerrel a 2, 2+, 3-as jelű tápszerek vásárlását nem támogatja az egészségbiztosító, nem írhatóak fel receptre.

Az allergia és a hipoallergén tápszerek
Ha allergiára hajlamos a baba, akkor olyan tápszert javasolunk, amelyben részlegesen lebontva (hidrolizálva) találhatók a tehéntej fehérjéi. Fontos tudni, hogy abban az esetben, ha a családban előfordul allergiás megbetegedés, tehát a gyerek is hajlamosabb erre, akkor a HA tápszerek egészen egyéves koráig támogatást élveznek. Érdemes tehát receptet kérni, mert így csak az ár felét kell kifizetnünk - igaz, ez még így, támogatással is éppen annyiba kerül, mint a nem hipoallergén tápszer teljes áron. Kialakult tehéntejfehérje-allergia esetén a HA tápszer helyett csak az orvos által felírt, speciálisan lebontott gyógytápszer adható. Szójatápszert is kaphat a tehéntej-allergiás csecsemő, ez azonban hat hónapos kor előtt nem ajánlott, és a gyerekek tíz-húsz százaléka erre is allergiás tünetekkel válaszol.

Sűrű tápszerek
Sokat bukó, refluxos babáknak javasoljuk a sűrűbb készítményeket, amelyek szentjánoskenyérmag-őrleményt tartalmaznak. A dobozon az AR feliratot látjuk, amely az anti-reflux szóból ered. Lényege, hogy sűrűbb állaga miatt nehezebben távozik a pici gyomorból. Újabb eredmény a HA+AR speciális tápszer létrehozása, ahol a kedvező hipoallergén és anti-reflux sajátosság együttesen van jelen. Ez azért fontos, mert az allergia refluxra is hajlamosít.

Jótékony baktériumokkal a tápszerben
Az elmúlt két-három év újdonságának a pro- és prebiotikumos csecsemőtápszerek megjelenése számít. Probiotikumnak a bélflóra jótékony baktériumait nevezzük (például a laktobacillust vagy a bifiduszt) - ilyen tápszert már korábban is lehetett kapni, de azt akkor ajánlottuk, ha hasmenés vagy széles spektrumú antibiotikum adása miatt elpusztult a normális bélflóra, és ezt kellett visszatelepíteni. A normál csecsemőtápszerek probiotikumos dúsításánál nem csak erről van szó. Finn vizsgálatok arra engednek következtetni, hogy az élet első hónapjaiban a laktobacillusnak allergia-megelőző hatása is van - ez pedig fontos szempont, hiszen nagyon sok az allergiás gyerek. A probiotikum-tartalom természetesen csak a tápszeres babák esetében olyan nagy szó, anyatejeseknél ugyanis magától kialakul és újratelepül a hasznos baktériumokat tartalmazó bélflóra.

Fontos gyakorlati ismeret, hogy a probiotikumos tápszert 60 Celsius-foknál nem melegebb vízben kell feloldani, különben a "jó baktériumok" életképessége és hatásfoka csökken.

Tápszeres csecsemők széklete
Gyakori panasz, hogy a tápszeres csecsemők széklete keményebb, a kicsi nehezen préseli ki magából. Kiderült, hogy a széklet megfelelő állagáért, kémhatásáért jelentős mértékben az anyatejben számottevő mennyiségben jelen levő összetett szénhidrátok, az oligoszacharidák felelősek. Mivel ezek a probiotikum-baktériumok táplálékául is szolgálnak, másik elnevezésük a prebiotikum lett. Ha ilyen tápszert kap a baba, feltehetőleg lágyabb lesz a széklete.

Elkészítés, tárolás
Magyarországon főként por formájában forgalmazott tápszerek kaphatók. Ezeket előírás szerint előzetesen felforralt, majd lehűtött vízben kell feloldani. Nyugaton és az Egyesült Államokban népszerűek az előre elkészített, üvegben kapható kész tápoldatok, amelyeket a szörphöz hasonlóan csak hígítani kell, vagy már készen vannak. Ezek jóval drágábbak, mint a hagyományos porok.
A tápszeres doboz oldalán leírt és lerajzolt menetrend szerint készítsük el az oldatot. Ne tegyünk az előírt mennyiségnél több port a felforralt, majd lehűtött vízbe! Hibát követünk el, ha azt gondoljuk, hogy jól jár a baba, ha sűrűbbre készítjük - a túlságosan sűrű folyadék eltömítheti a cumi nyílását. Másrészt - mivel az ily módon elkészített tápszer sűrűbb - a gyerek utána szomjasabb lesz, sírni fog, s így azt gondolhatjuk, hogy éhes, és újra megetetjük. Ez is lehet az egyik oka annak, hogy a "tápos babák" könnyebben elhíznak, mint az anyatejjel tápláltak.

Tápszeres aranyszabályok
Tartsuk be az előírt hígítási arányt!
Mindig frissen készítsük el!
Szobahőmérsékleten két óra hosszat áll el.
Hűtőben 24 órán túl ne tároljuk!
Ügyeljünk a megfelelő méretű cumilyukra: lefelé tartva másodpercenként egy csepp jöhet belőle.

Melegítés
Az elkészített tápszer melegítésére nem javasolják a mikrohullámú sütőket, mert a nem teljesen feloldott tápszerszemcsék és a folyadék nem egyforma mértékben melegszik fel, és a túlhevült folyadék megégetheti a baba száját. Azonban a mindennapok gyakorlatában nyugodtan lehet használni, csak arra vigyázzunk, hogy a melegítés után jól rázzuk össze a tápszert.
Etetésnél az üveget kellően megdöntve tartsuk, különben levegőt nyelhet a gyerek. Soha ne hagyjuk tápszeres vagy cukros folyadékkal telt üveggel a szájában elaludni! A tápszer kiváló táptalaj a baktériumoknak, így gyakrabban és könnyebben alakulhat ki középfülgyulladás, másrészt fogszuvasodásra is hajlamosít.

Pontos diagnózist!
A négy hónapos Laurát gyakori bukás miatt hozták a gasztroenterológiai rendelésre. Születése óta bukott, ezért anti-reflux kezelést kapott. Bár teljesen nem szűnt meg a probléma, Laura szépen fejlődött és gyarapodott. Azonban néhány napja újra megnőtt a bukások száma, ezért reflux elleni kezelésre küldték a klinikára. A szülő elmondta, hogy a gyereknek két napja hőemelkedése van, és a bukások némelyike már inkább hányásnak tekinthető. Laurát vizsgálva nem láttam okát a magasabb hőemelkedésnek: nem volt piros a torka, tüdeje, hasa, dobhártyája normálisnak bizonyult, ezért vizeletvizsgálatot végeztem, s a gyanúm beigazolódott: húgyúti fertőzésre utalt az eredmény. Ez antibiotikum hatására szépen gyógyult, a bukás-hányás megszűnt. A látszat ellenére tehát mégsem az AR tápszer jelentette a megoldást.



(Forrás: Dr. Veres Gábor gasztroenterológus gyermekgyógyász)

2013. január 21., hétfő

Mindent a mellgyulladásról
Vannak nők, akik gond nélkül tudnak szoptatni. De ha mégis valamilyen gond adódik a szoptatással, van kihez fordulni segítségért, szaktanácsért, és a probléma szinte minden esetben megoldódik, anélkül, hogy abba kellene hagyni a szoptatást.
Az eltömődött tejcsatorna vagy mellgyulladás egyike azoknak a problémáknak, melyek a szoptatás során előfordulhatnak. Eleinte rendszerint nem komoly a baj: egy fájdalmas rész vagy csomó az egyik mellben, mely lehet, hogy mindenfajta különösebb kezelés nélkül, magától elmúlik. De megtörténhet, hogy nem múlik el. A fájdalom erősödhet, és elterjedhet az egész mellen, minek következtében fájdalmassá válik a szoptatás, az anya pedig belázasodik.
Sok esetben az anya saját maga is ki tudja kezelni az eltömődött tejcsatornát vagy gyulladt mellet, de függetlenül attól, hogy így tesz vagy orvoshoz fordul, a maga és a baba számára is szinte mindig az a legjobb, ha folytatja a szoptatást.

Eltömődött tejcsatorna vagy mellgyulladás

Az eltömődött tejcsatorna és a mellgyulladás között általában csak fokozati különbség van. Az eltömődött tejcsatornát a mellben kialakuló fájdalmas vagy érzékeny pont ill. csomó jelzi, és nem jár lázzal. Ennek oka, hogy egy tejcsatorna nem ürül ki rendesen, és ennek következtében begyullad. Az eltömődött rész mögött megnövekvő nyomás a környező szövetek gyulladásához vezet. “Eldugulásnak” is nevezik, és rendszerint csak az egyik mellben jelentkezik.
Ha a fájdalmas rész vagy csomó lázzal illetőleg influenzaszerű tünetekkel (fáradtsággal, végtag fájdalommal, levertséggel) jár együtt, mellgyulladásnak nevezzük. A mellgyulladásnak lehet olyan egyéb tünete is, mint például az émelygés, a hányás. Gyakran előfordul, hogy az anyánál olyankor alakul ki mellgyulladás, mikor a család többi tagja náthás, influenzás. Ugyanúgy, mint az eltömődött tejcsatorna esetében, a mellgyulladás is rendszerint csak az egyik mellben alakul ki.

A kezelés ugyanaz

Függetlenül attól, hogy a fájdalmat eltömődött tejcsatorna vagy mellgyulladás okozza, ugyanúgy kell kezelni: melegen kell tartani, gyakran kell szoptatni a gyulladt mellből, és sokat kell pihenni.
A melegítés hatására javul a fájdalmas területen a keringés, és ez meggyorsítja a gyógyulást. Van, aki elektromos melegítő párnát használ ehhez, más anyák kis méretű forróvizes palackot. A gyulladt rész gyengéd masszírozása is segít: a gyulladt folt mögött kell elkezdeni, és bő, tiszta vízzel áztatva el kell távolítani a mellbimbóról a rászáradt tejmaradványokat. Ennek legjobb módja, ha meleg fürdőben oldalra fekszik, vagy meleg zuhany alá áll, és áztatás közben gyengéden masszírozza a mellét. A masszírozást mind az öt ujjal, körkörös mozdulatokkal kell végezni, a csomó mögött kezdve és fokozatosan haladva a mellbimbó felé. Közvetlenül a meleg és masszás alkalmazása után szoptassa meg a babát vagy fejjen ki egy kis tejet, hogy kiduguljon az eltömődött tejcsatorna!
Gyakori szoptatással elkerülhető, hogy a mell túltelített legyen, és segít abban, hogy akadálytalanul folyhasson a tej. Amíg a mell érintésre nagyon érzékeny vagy forró, próbálja meg legalább kétóránként – éjszaka is – megszoptatni a babát a gyulladt mellből!
A kezelés harmadik legfontosabb része a pihenés. Gyakran az eltömődött tejcsatorna vagy mellgyulladás annak az első jele, hogy a szoptatós anya túl sokat vállal magára, és kezd teljesen kimerülni. Ha megoldható, minden házimunkát függesszen fel, és feküdjön le a babával együtt, míg jobban nem érzi magát! Ha ez nem lehetséges, akkor csak a legszükségesebb feladatokat végezze el, és ha így sikerült egy-két órányi időt felszabadítania, ezt töltse úgy, hogy mellre teszi a babát és felpolcolt lábbal pihen!
Egyéb módjai is vannak, hogy meggyorsítsa a gyógyulás folyamatát. Először is lazítsa meg a szoros ruhadarabokat, elsősorban a melltartót! Másodsorban győződjön meg arról, hogy a baba megfelelő testhelyzetben szopik-e, illetőleg jól kapja-e be a mellet! Mikor a baba bekapja a mellbimbót, szemben helyezkedjen el a mellel, hogy ne kelljen a szopáshoz elfordítania a fejét, és jól tátsa ki a száját (mintha ásítana)! Fontos, hogy a bimbóudvarból legalább 2,5 - 3 centiméteres részt is a szájába vegyen. Mellrevételkor egészen közel kell vonni a babát, hogy az orra és az álla szopás alatt a mellhez érjen. A megfelelő mellrevétel és jól bekapott mellbimbó lehetővé teszi, hogy a baba jobban kiürítse az összes tejcsatornát az egyes szoptatások során. Harmadsorban különböző szoptatási testhelyzeteket is érdemes kipróbálni: ha általában ülve szoptat, próbáljon ki néhány szoptatást úgy, hogy lefekszik, vagy hónalj alatti tartásban eteti meg a babát!
Sok esetben segít, ha a babát egy padlóra leterített takaróra vagy az ágy közepén egy nagy párnára fektetik, a mama pedig négykézláb a baba fölé áll, hogy a mellek lelógjanak. Ebben a testhelyzetben a baba fölé hajolva lehet szoptatni.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A fent ismertetett módszerek betartásával a panaszok a legtöbb esetben huszonnégy órán belül enyhülnek. Ha ez mégsem történne meg – a láz nem múlik el, vagy a tünetek súlyosbodnak –, orvoshoz kell fordulni, aki indokolt esetben antibiotikumot ír fel.
A mellgyulladás bizonyos válfajainál azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha például mindkét mell begyullad, a mellbimbó tűnik fertőzöttnek, vér vagy genny van az anyatejben, vörös csíkok jelennek meg a gyulladt terület környékén, vagy a tünetek hirtelen és súlyosan jelentkeznek, ezek a jelek bakteriális mellfertőzésre utalnak, melyet azonnal meg kell mutatni az orvosnak.
A szoptatás folytatása azonban abban az esetben is a legjobb az anyának és a babának, ha antibiotikum szedése szükséges. A legtöbb antibiotikum szoptatás mellett is szedhető. A beteg újszülötteknek is írnak fel antibiotikumot, márpedig az anyatejjel jóval kisebb dózist kapnak, mintha közvetlenül adnák be nekik gyógyszeres kezelésként. Ha az orvos nem biztos abban, hogy a felírt antibiotikum szedhető-e szoptatás mellett, a kisbaba gyerekorvosát kell megkérdezni, és ha kétséges, hogy az adott gyógyszer mellett szabad-e szoptatni, a szoptatással jól megférő antibiotikumot kell felíratni helyette az orvossal. Az antibiotikumokat addig kell szedni, amíg az orvos előírta, nem szabad előbb abbahagyni.

Lehetséges okok

Ha ismeri az okát, hogy miért alakult ki a mellgyulladás vagy az eltömődött tejcsatorna, ez megnyugtató érzés lehet, és segíthet abban, hogy a későbbiekben megelőzhesse ilyen gyulladások kialakulását. Az eltömődött tejcsatorna vagy mellgyulladás leggyakoribb okai a következők: kihagyott vagy lerövidült szoptatások, a mell elszorítása, a baba rosszul kapja be a mellet vagy rossz helyzetben szopik.
Ha a szoptatás valami okból halasztódik, vagy a baba nem szophat elegendő ideig, ez a mell túlzott teltségéhez vezethet, mely növeli a mellgyulladás kialakulásának kockázatát. Ha például az anya lecsökkenti a szoptatási időt, a babának esetleg nincs ideje kellően kiszívni a mellet, mely így kellemetlenül telt marad. A szoptatások megritkulnak, ha a baba cumisüvegből kap valamilyen pótlást, pl. vizet, gyümölcslevet, tápszert vagy akár anyatejet. A nyugtatócumi szintén problémát okozhat, mert ennek használata miatt a baba kevesebb időt tölt a mellen. Ünnepek táján és nyaraláskor előfordulhat, hogy az anyának sok a dolga, és ezért folyton halasztgatja a szoptatásokat. Az is előfordulhat, hogy az anya munka vagy tanulás miatt eljár hazulról, és a napirend megváltozása miatt halasztódnak, vagy el is maradnak szoptatások. Ilyen esetben lehet, hogy ki kell fejni a tejet (vagy gyakrabban fejni), amíg távol van a babától.
Az is előfordulhat, hogy maga a baba változtat a szopási szokásain: átalussza az éjszakát, vagy a nap egyik időszakában gyakrabban szopik, míg a másikban ritkábban. Ha a babának jön a foga, fülgyulladása van, vagy náthás, lehet, hogy az ezekből fakadó kényelmetlenségérzete miatt rövidebb ideig fog szopni, vagy egyáltalán nem is akar majd szopni. Vannak olyan babák, akik ilyenkor a szokásosnál nagyobb szünetet tartanak két szopás között, de mégis szépen gyarapodnak. Az anya tejtermelése előbb-utóbb alkalmazkodik a baba szopási ciklusához, de amíg ez meg nem történik, ki kell fejni a tejet, ha a mell túl van telítve.
A mellgyulladás vagy az eltömődött tejcsatorna gyakori oka lehet az is, ha a mell folyamatosan el van szorítva. Ha a mell bármelyik részére folyamatos nyomás nehezedik, ez akadályozza a tej áramlását, és gyulladást okozhat. Ilyen nyomást okozhat a szűk, vagy a mellet nem megfelelően támasztó melltartó, a szűk fürdőruha, a babahordozó, nehéz táska vagy pelenkáscsomag, melynek a szűk pántja a mellet nyomja, a melltartót túl feszessé tevő, vastag melltartóbetét, vagy tejgyűjtő kagyló. Nyomást fejt ki a mellre a hason alvás is, ill. az, ha a baba a mellen fekszik, és a szopások alatt lenyomja azt.
Szintén gyakori probléma az, ha a baba rosszul kapja be a mellet, vagy rossz helyzetben szopik. Ha a baba nem jól kapja be a mellet – azaz ha csak a mellbimbó végét kapja be, és nem a bimbóudvarból egy kb. 3 centiméteres részt –, előfordulhat, hogy nem szívja ki elég alaposan a mellet, mely így túl telített lesz, vagy a tejcsatornák nem egyenletesen ürülnek ki. Ha a baba rosszul kapja be a mellet, vagy rossz helyzetben szopik, ez a mellbimbó érzékenységét okozhatja, mely szintén a szoptatás halogatásához vezet.
Más, kevésbé gyakori ok lehet még, hogy a baba nem tud elég erősen szívni, így nem szopik hatékonyan (ilyenkor a súlygyarapodás is lassú), ill. az anya kimerültsége, stresszes állapota, vérszegénysége, a túlzott tejtermelés, a mellbimbó sérülése, bimbóvédő használata (melyet szoptatás közben visel az édesanya), valamint a mell rendellenességei.

Ismétlődő fertőzés

Ha a mellfertőzések néhány hetes időközzel követik egymást, azt gyakorta az okozza, hogy az első fertőzés kikezelése nem fejeződött be. Ha az orvos antibiotikumot írt fel, azzal a teljes kezelést végig kell csinálni.
A mellfertőzések összes lehetséges okának számbavételével meg lehet határozni, hogy mi okozza a gyulladást.
Sok krónikus emlőgyulladásban szenvedő nőt sikeresen kezeltek profilaktikus, a betegséget megelőző antibiotikumokkal. Miután egy antibiotikum-kúrával leküzdötték a gyulladást, még két-három hónapon keresztül napi egy alkalommal folytatták az antibiotikum szedését kis dózisban, hogy megelőzhető legyen a gyulladás visszatérése.

Melltályog

A tályog gennyes üreggé növekedett fertőzés, melyet fel kell nyitni vagy leszívni, de előfordulhat, hogy magától nyílik fel, és kiürül. A mellfertőzésből ritkán alakul ki tályog, és ennek még kisebb az esélye olyankor, ha a fent ismertetett kezelést azonnal megkezdik. Ha mégis tályog alakul ki, az orvos dönthet úgy, hogy felnyitja azt, vagy leszívja a gennyet, és lehet, hogy ezt a rendelőjében akarja elvégezni. Ha ez csak néhány órát vesz igénybe, nem kell hosszú ideig távol lennie a babától. Előfordulhat, hogy a baba még szophat is az érintett mellből, ha ez megoldható úgy, hogy a szája nem ér hozzá a felnyitott részhez. Ha a felnyitott tályog a mellbimbó környékén van, a másik mellből kell folytatni a szoptatást, a tályogos mellből pedig kézzel ki kell fejni a tejet, míg a tályog gyógyul, ugyanis a mell telítődése nem tesz jót ilyenkor. Pár nap múlva valószínűleg a tályogos mellből is lehet már szoptatni.

Lehet és kell is folytatni a szoptatást

Volt idő, mikor a hivatalos álláspont az volt, hogy mellgyulladás esetén el kell választani a babát. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy az emlőgyulladás gyorsabban gyógyul, ha a mell nem tud túlságosan megtelni tejjel, és ezzel a tályog kialakulásának valószínűsége is csökken. Még a baba ideiglenes elválasztása is megviseli az anyát olyankor, ha nem érzi jól magát. A baba biztonságban van, mert az anyatejben levő antitestek megvédik a fertőzés baktériumaitól.
Az esetek többségében a mellgyulladással vagy eltömődött tejcsatornával küszködő anyának és a babának is az a legjobb, ha nem hagyja abba a szoptatást.


(forrás:Nancy Mohrbacher)
Irja meg szüléstörténetét!
Várom a tapasztalatokat, véleményeket kórházakról, orvosokról.
Ha a szüléssel kapcsolatos élményeidet szivesen megosztanád másokkal is, ne habozz. Küld el nekem az anyanaklennijo2013@gmail.com cimre és felkerül az oldalra.
Miről olvasnátok szivesen? 
Mivel nekem fontos az olvasóim véleménye,  szeretném, ha megjegyzésbe megirogatnátok nekem, hogy milyen témában olvasnátok még szivesen. 
Valamint friss hirek és egészséggel kapcsolatos tanácsok is lesznek fent a Facebook oldalamon, melyet oldalt lájkolhattok is. Ajánljátok a  Blogot más ismerősötöknek is :)Beszéljünk az anyaságról, mert anyának lenni jó ! Szép napot! 
Szülésem Győr PAMOKNos, azt hiszem, hogy tele van az internet szebbnél-szebb kismama ijesztgetős szüléstörténetekkel. Ám emlékeim szerint, legtöbb vagy horrorisztikus, vagy rózsaszín felhőkön lépkedős, cukorhabos sztori. Az én történetem ezzel szemben teljesen két lábbal a földön járós, őszinte.

2011 november első hetében sikerült teherbe esnem, mindenki nagy örömére. Jártunk vizsgálatról vizsgálatra Győrbe. Volt, hogy már nagy pocakkal, nyári forróságban, busszal kellett bemennem NST-re, mert kocsiba már nem tudtam ülni és nem volt aki bevigyen... Mondanom sem kell, milyen jó is volt. Persze mindig mindent rendben találtak. Aztán már elviselhetetlen volt a forróság az utolsó hónapban, a pocakom nőtt, a babó rugdosott éjjel-nappal. Egy pénteken megint hivatalos voltam NST-re, de megint semmi, a babó jól van odabent, mehetek haza. Már elegem volt, ebből a nagyon boldog és fantasztikus és kimondhatatlan terhességből. Nem kívántam a hátam közepére sem.

Olvasgattam mindenféle praktikákat a szülés megindítására, hátha kibújna már (egy hetem volta a kiirt időpontig), vagy nehogy túlhordjam, mert belepusztulok. Hétfőn végső kétségbeesésemben egy kismama tanácsára fahéjas cukrot eszegettem délelőtt, hátha attól beindulnak a fájásaim. De persze semmi. Így hétfőn este azzal a tudattal feküdtem le, hogy sosem szülök meg... De akkor éjszaka fél 1-kor valami történt...
Felkeltem a szokásos pisilésem miatt, de a pocakom fájdogált. Kimentem WC-re, visszamentem lefeküdni, csak nem múlt. Aztán vártam... vártam... a fájdalmak csak jöttek, mentek... Fél órán belül 5 percesre rendeződtek, de visszaaludni sehogy sem tudtam, mert már annyira fájt. Szóval az 5 perces fájásaimat észrevette a párom is. Ültünk, vártunk... tényleg fáj, tényleg 5 perces. Akkor induljunk el a kórházba. Beültünk fél 3-kor a kocsiba és bementünk a szülészetre, ahol egy nem túl kedves nővérke felvette az adataimat. Hívott egy orvost, aki megvizsgált, egy ujjnyira tágultam, magzatvíz rendben, mehetek a nőgyógyászatra éjszakára, a mai nap folyamán ebből baba lesz (jó hogy nem kiskutya). Lesétáltunk, kaptam egy ágyat a nőgyógyászaton, aludjak... Köszi :)

Mondanom sem kell, hogy alig vártam, hogy reggel legyen, jöjjön orvos és történjen valami. Reggel 7 körül aztán jött egy orvos, megvizsgált, 3 ujjnyira tágultam akkorra, fogjam a cuccom, megyünk a szülőszobára. Ekkor aztán megdöbbentem, de örültem is egy kicsit azt hiszem, már ennél nagyobb volt az ijedtség. Kaptam egy ágyat a szülőszobán, bár ekkor már 2 perces, erős fájásaim voltak. Lehetett kb. fél 8. NST-re kötöttek, infúzióra, és vártak. A fájásaim fél 9-re tolófájássá erősödtek, de a méhszáj nem akart eltűnni és a baba sem nagyon akaródzott kifelé. Székre ültettek, hátha a gravitáció lejjebb csalogatja. Kis idő múlva visszamászattak a szülőágyra, na, próbáljuk kinyomni. Nem ment. Vissza a székre, újabb fél óra, talán majd most. Akkor aztán 9 körül jött az orvos. Most már nem sok van hátra, mondták és nyomjak, nyomjak... Gátvédelemmel akartak megszületni, de nem sikerült, gátmetszésre került a sor. Végre nagy nehezen 9:29-re kibújt a fiam, Pistike. 51 centivel, és 3680 grammal és az átlagosnál kicsit nagyobb fejkörfogattal. Meglepődtek, hiszen kisebb babára számítottak. Csodás volt, hogy ideadták és nem sírt csak nézett és pislogott. Elvitték mosdani, stb. De akkor jött a neheze. A hüvelyem 2 oldalt végig berepedt. Valami érfal is repedt, mert nagyon véreztem. Nem találták a vérzés pontos helyét... Egyébként is vérszegény voltam nagyon és az idő csak telt... Aztán nagy nehezen nagy szerencsével és rengeteg oxitocinnal elállították a vérzést. Kb 1-1,5 óra volt, mire összestoppoltak. Ez a ceremónia sokkal jobban fájt, mint a szülés,mert a végére az érzéstelenítő hatása elmúlt és minden tűszúrást éreztem. Bár nagyon aranyos volt a doktornő, ügyes keze volt, finoman, óvatosan próbálta csinálni és a végeredmény meglepően szép lett. Ezután bekerültem a szobámba a babával. Gyorsítva az eseményeken, aznap 2 egység vérplazmát kaptam, majd másnap még kettőt, mert a vérképem nem akart javulni és a babám kakis magzatvizet nyelt, úgyhogy antibiotikumot kapott. Egy hétig voltunk bent. DE!!! Ennek ellenére azt mondom, hogy nagyon profin kezeltek minden helyzetet. 1-2 ember kivételével nagyon rendesek, kedvesek és segítőkészek voltak. Pedig se fogadott orvosom nem volt, se semmi és még egy fillért sem adtam senkinek. Nagyon köszönöm mindenkinek ezt az élményt. Bizony felejthetetlen. Így 3 hónap távlatából, még mindig emlékszem minden percre, de boldoggá tesz a fiam, ami kárpótol mindenért. Szerintem 2-3 év múlva belevágunk még egyszer... :)
A történet a sajátom. Remélem minél több kismama tapasztalatát megtudom osztani Veletek :)

2013. január 20., vasárnap

Dr. Ceizel Endre: Család alapitás 3 lépésben:

Egy értelmes fiatal pár kivárja az alkalmas időt a családalapításra. Ekkor három lépésben kell felkészülni a gyermekvállalásra: tervezés, felkészülés, fogantatás.

Azoknak,akik most készülnek családot alapitani, mire érdemes figyelni?

Egy értelmes fiatal pár, egy ideig védekezik - megvárja azt az időt, amikor már felkészült anyagilag, erkölcsileg, emberileg a gyerekvállalásra -, akkor abbahagyják a fogamzásgátlást, és 3 lépésben kell felkészülni: 

1. Van egy úgynevezett  családtervezés alkalmassági vizsgálat, ahol felmérik mindkét fél "állapotát".ű

2: Jön egy 3 hónapos felkészülés a fogamzásra,  ekkor magzatvédő vitaminokat kell szedni, valamint megnézik, hogy nem fertőzött-e az asszony, vagy a férfi - szexuálisan terjedő fertőzésekkel.

3. Ha bekövetkezik a fogantatás, akkor azonnal el kell jönni ellenőrző vizsgálatra. Ezt azért fontos mondanom, mert a várandósok 90 százaléka 8-10 hetes korban megy el a várandós gondozásra - amikor már minden eldőlt, már kész a magzat. (Rögtön a kimaradt havi vérzés után kell eljönni, akkor jön az a nyolc hét az asszony életében, amikor mindent alá kell rendelni - mert ekkor dől el, hogy ebből a genetikai tervrajzból milyen kis ember lesz.)

A pete 24 óráig életképes, és van egy olyan elképzelés, hogy a 20. óra után a pete már egy kicsit öregecske. A túl érett petéből például gyakrabban lesz rendellenesség, tehát egy igazi jó családtervezési rendszerben mi mindig meghatározzuk, hogy a nőnek melyik nap van a ciklusán belül pete termelése - ez 24 óra -, és mi azt tanácsoljuk nekik, hogy persze szeretkezzenek akkor, amikor akarnak, de ha a gyerekért szeretkeznek, akkor a tüszőrepedés előtti nap - az az optimális nap. De ettől sokkal fontosabb, hogy szedjék a magzatvédő vitamint, legalább 6 héttel a tervezett fogamzás előtt, mert így a fejlődési rendellenességek egyharmada kivédhető.

A lelki és a testi egészség közötti kapcsolatról az orvostudomány ma mit állít?

  Lehet. Kialakul benne egy olyan stressz állapot, ami elindít egy stressz hormont, az leállítja a sárgatest hormontermelést, sárgatest hormon nélkül pedig, a méhbe nem tud beágyazódni a gyerek. Tehát, egyszerűen egy lelki inzultus miatt, nem lesz neki gyermeke, pedig tulajdonképpen nincs semmi más ok. 6 olyan házaspárról tudok, akik végül örökbe fogadtak gyermeket, mert nem jött össze 4-5 év alatt, és aztán fél-egy éven belül, megvolt a saját gyerek. Hazavitték a kis lurkót, az sírt, bekakált, foglalkozni kellett vele, az asszony már nem ért rá szorongani, és rögtön összejött a baba.

 

Bűbájos kisfiu Charlize Theron gyermeke:
Az első lépések meghatározóak, mint az anyja, mint a gyermek életében. Charlize gyermeke a kis Jackson valószinűleg már sokat gyakorolt és megmutatta tudományát a fotósok előtt is. A rém című film gyönyörű sztárja Beverly Hills napfényes utcáin sétált a csöppséggel, akit múlt év márciusában fogadott örökbe és láthatóan élvezi az anyasággal járó teendőket.