2013. január 17., csütörtök

Vigyük-e télen levegőzni a babát?

Már kéthetes kortól

Az anyagcsere-emelkedést fokozza a levegő mozgása, amely masszírozó hatásával növeli a bőr vérellátottságát. A szervezetre jelentős hatást gyakorol a levegő hőmérséklete, mozgása, nyomása, páratartalma, elektromos töltése. Éppen ezért a friss levegő előnyös hatásainak érdekében a levegőztetést lehetőleg már kéthetes korban el kell kezdeni, és napi rendszerességgel folytatni.

Az időjárás függvényében ősszel és télen kettő- és négyhetes kor között kezdjük a levegőztetést, eleinte a szobában, nyitott ablaknál. 


Az ablak melletti levegőztetés időtartama négy-öt perc, majd fokozatosan emeljük fél órára, ezután visszük a csecsemőt a szabadba. Fontos, hogy a csecsemőt a szobai levegőztetéshez is úgy öltöztessük fel, mintha kimennénk vele.
 

  • A hóesés nem lehet akadálya a levegőzésnek, hiszen ilyenkor megtisztul a levegő. Erős szélben, különösen nedves időben, ködös, füstös, piszkos, szmogos levegőben azonban nem szabad a csecsemőt szabadba vinni.
  • A csecsemők levegőztetésekor figyelnünk kell a páratartalomra is. A túlzottan nagy páratartalmat melegben és hidegben is rosszul tűrik. 
  • A mi éghajlatunkon szinte mindig levegőztethetjük a gyermekeket. Ne vigyük ki, ha ködös, füstös a levegő, de kellő védelem mellett esőben vagy havazáskor is kivihetjük. Fantasztikus felszereltségű és komfortfokozatú babakocsik kaphatók, amelyeket felszereltek a csapadékvédő eszközökkel. A rendszeresen, télen-nyáron levegőzéshez szoktatott gyermek kevesebbet beteg, ritkábban náthás, hurutos.
  • A levegőztetés jó hatással van a gyermek mozgás- és értelmi fejlődésére, hiszen a környezet ingergazdag. Sok minden van körülötte, amire figyelhet, amihez érdemes odafordulni, odamenni, de a szabadban nagyon jól lehet aludni is. A mászó csecsemőt saját kertbe vagy a teraszra is kitehetjük játszani. Biztosan járni tudó kisgyermeket sétálni is vihetjük, de ez ne le­gyen hosszú, mert ha­mar fárad (kocsit vi­gyünk ma­gunkkal). Ha az időjárás engedi, és van megfelelő, elegendő, biztonságos hely a mozgásigény levezetéséhez, akkor ez a levegőzés ősszel négy-öt órás lehet, és télen se legyen két-két és fél óránál rövidebb a kisgyermekek esetében. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése