2013. január 19., szombat

Majdnem 700 baktériumfajt tartalmaz az anyatej
Az emberi szervezet számtalan baktériumnak ad otthont, amelyek mind elengedhetetlenek egészségünk megőrzésének szempontjából: a csecsemők először a szoptatás során kerülnek kapcsolatba a jótékony mikroorganizmusokkal, amelyek végül az ő testükben is tanyát vernek. Szakértők szerint az anyatej közel 700 baktériumvariánst tartalmaz, jóval többet, mint azt eddig gondoltuk.
 Az anyatej mikrobiómájának vizsgálatát DNS szekvencia technikával, vagyis piroszekvenálással végezték, amelynek során sok apró DNS "címke" jön létre a vizsgált organizmusok génjeiből. A tudósok a DNS szekvenciák variációinak vizsgálata után tudják elkülöníteni a különböző baktériumtörzseket.
A kutatók a kolosztrumot, vagyis az emlőmirigyek által a szülés után kiválasztott előtejet, valamint a hat hónappal a szülés után adott anyatejet is megvizsgálták. Az utóbbi minták jellemzően olyan, a szájüregben is megtalálható baktériumokat tartalmaztak, mint a Veillonella, a Leptotrichia és a Prevotella.
"Egyelőre nem tudjuk, hogy a baktériumok a csecsemőktől származnak és így változtatják meg a tej szerkezetét, vagy a tej által jutnak a csecsemők szájüregébe" - olvasható Maria Carmen Collado, az Agrokémiai és Élelmiszertechnológiai Intézet munkatársa és Alex Mira, a spanyol Közegészségügyi Kutatóintézet tudósának nyilatkozatában.
A vizsgálatok szerint a túlsúlyos, valamint tervezett császármetszésen átesett édesanyák tejében a többi tejmintához képest jóval kevesebb a baktérium. (Az előre nem tervezett császármetszésen átesettek teje nagyon hasonló a gyermeküket vaginális úton megszülő édesanyákéhoz.)
"Ha az anyatejben található baktériumok valóban fontos szerepet játszanak az immunrendszer fejlődésében, akkor rendkívül fontos, hogy a tápszerekbe is belekerüljenek, ezzel is csökkentve az allergiák, az asztmatikus, valamint autoimmun betegségek kialakulási esélyeit" - írják a kutatók.

A részletes vizsgálati adatok az American Journal of Clinical Nutrition című tudományos szaklapban kerültek publikálásra.
Penész a lakásban
Amilyen könnyen jönnek, olyan nehezen távoznak a téli időszakban a gyakran megjelenő szürke, fekete, zöld foltok a fürdőszobában vagy a lakás hidegebb sarkaiban. Sokan csak időnként törlik le vegyszeres szivaccsal, pedig a makacs penész komoly egészségügyi gondokat is okozhat.

De mi okozza a penész kialakulását?
Ahhoz, hogy otthonunkban a penész kialakulhasson,3 dolog feltétlen szükséges:

*penészgombaspóra
*tápanyag
*nedvesség
Ezek közül sajnos, csak a levegő páratartalmát és nedvesedését tudjuk szabályozni. 
Leginkább a magas páratartalmú helyiségekben üti fel a fejét, igy a fürdőszobában és a konyhában.
De a szivárgó vízvezeték vagy más probléma miatt alattomosan vizesedő falon,vagy a műanyag ablak réseinél is hamar megtelepedik. Minél magasabb a páratartalom, annál több a penész: 75%-os vagy ennél nagyobb páratartalom mellett mindössze három nap alatt kialakul a penészgombatelep.

Asztmát és depressziót is okoz?
Lehetséges. A penészgombák levegőben szálló spóráit ha akarjuk, ha nem, belélegezzük. Bár nem mindegyik spóra mérgező, szinte az összes irritálja a nyálkahártyákat. Emiatt egy idő után szemviszketés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés jelentkezik. Ha pedig sokáig kitesszük magunkat a rossz levegőnek, akkor allergia, asztma, más krónikus légúti betegségek is kialakulhatnak. De a penész bizonyítottan felelős lehet a bőrproblémák, a depresszió, néhány szív- és érrendszeri kórkép, illetve csont- és ízületi megbetegedésekért is. A legveszélyeztetettebbek a gyermekek, főleg az újszülöttek, hiszen a penész nemcsak allergiát okoz, de a többi allergénnel szemben is túlérzékennyé tesz. Így akár más típusú allergiák is kialakulhatnak miatta. 

Tegyünk ellene!
Akár fekete, akár zöld foltokat okoz, a penésztől mindenképpen meg kell szabadulnunk, lehetőleg minél előbb. Ehhez gyakran elég az adott hely páramentesítése és a telepek eltüntetése. Házi szerek közül az ecet, a szódabikarbóna, a teafa- és grapefruitmag-oldat, vagy a bórax ajánlható, de sokan más fertőtlenítő vagy kifejezetten penészölő termékeket használnak. Ha az alapvető problémát viszont nem oldottuk meg - tehát továbbra is magas a páratartalom -, akkor pár hét vagy hónap múlva a penész visszatér. Ilyenkor az épület alapos átvizsgálása, hatékonyabb párátlanítás, szellőzés és esetenként a falak szigetelése is indokolt lehet. De itt már kérjük inkább szakember segítségét.
6 hónapos kortól
Ha megfelelően megkezdtük a hozzátáplálást, a 6 hónapos baba kaphat már többféle zöldséget, gyümölcsöt.
Ime néhány recept:

Parajfőzelék csirkemájjal

Hozzávalók: spenót (mirelit vagy leveles), burgonya, olaj, fokhagyma, csirkemáj, (só)
A burgonyát (sóban-vízben) megfőzzük. Közben kiengedjük a spenótot, ha mirelit; vagy megfőzzük, ha leveles. Fontos, - akár mirelit, akár friss - hogy a levét kinyomkodjuk felhasználás előtt. Egy kis serpenyőben az apróra zúzott fokhagymát és a kis darabokra vágott májat pirítjuk, majd rászedjük a spenótot és együtt (esetleg egy kis vízzel) tovább pároljuk. A végén a májas parajt a burgonyával pürésítjük.


 Hat hónapos korban még nem lehet túl sok alapanyagból bébiételt készíteni a babának. A gyümölcsök és zöldségek közül is csak néhányat lehet felhasználni. Ebben a korban még nem kaphatnak húsból vagy tejből készült ételeket, és ha nem muszáj, ne fűszerezzük azokat.


Céklafőzelék
Hozzávalók:
2db cékla
2db krumpli
Elkészítés: A céklát megmosssuk, meghámozzuk, és annyi vízzel, ami éppen ellepi, puhára főzzük. A krumplit külön főzzük meg, mert a céklalé még később hasznos lehet az étel hígítására. A megfőtt céklát és krumplit összetörjük, a bébiétel sűrűségét a céklalével szabályozzuk.
Tipp: nagyobb babák esetében már hússal is dúsíthatjuk

Adhatunk székrekedés esetén barackos bébidesszertet a babának.
A hozzátáplálás kezdete
5 hónapos kortól:
Babakeksz házilag
Azt hiszem, nincs is jobb a babáknak, mint amit anya otthon készit, ellenőrzött, minőségi alapanyagokból, tartósitószer és szinezék mentesen. Saját kiváncsiságomat is kielégitendő, utánajártam, hogyan tudok a pici fiamnak babakekszet sütni. 
Ime:
Hozzávalók:
*2 evőkanál margarin
*2-3 evőkanál cukor
*10 evőkanál kukoricaliszt
*viz
Ezeket összegyurjuk és sütőpapiron megsütjük. 180°-on 10-15 percig. 



Almalé:
Ezt csak a formaság kedvéért irom le, hiszen nem kell mást tennünk, mint lereszeljük az almát és kinyomkodjuk a levét. 
Ami fontos:
Ne adjunk a babának boltból vett dobozos rostosleveket! Csak friss gyümölcsből készitett leveket illetve pépeket adjunk. Illetve a különböző bébiétel gyártók által forgalmazott, kifejezetten babák számára készitett bébiitalokat adhatunk még.

5 hónapos kortól amit kaphat a baba:
   Krumplipüré: Jól megmosott, meghámozott krumpli vizben picike sóval puhára főzünk, majd a főzőlével higitva leturmixoljuk. Ebbe aztán tehetünk egy két karika répát, illetve pici almát. De mindent csak fokozatosan vezessünk be a baba értendjébe. Kaphat még sütőtököt, 1-2 kockát a krumpli"főzelékébe".
Ezt a baba ebédre kapja, 1-1,5dl, eleinte emellett anyatejet is kapjon, majd idővel teljes értékű étkezéssé alakul.

 

2013. január 18., péntek

A legfontosabb vitaminok várandósság alatt
Az alábbiakban azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat soroljuk fel, amelyek kiemelkedően fontosak a magzat fejlődésének és az anya egészségének megőrzése szempontjából.
Kalcium
A magzat csontozatának és fogazatának nélkülözhetetlen építőköve. Terhesség idején a normális mennyiség dupláját kell fogyasztani.
Forrásai: a tej, sajt, joghurt, túró, savanyú káposzta, paradicsom, szardínia. A napi szükségletet fedezhetjük pl. 100 g keménysajtból, 170 g szardíniából, 6 dl tejből. Ízletes kalcium és fehérjebombához jutunk, ha egy pohár tejből és banánból turmixot készítünk.
Vas
A hemoglobin előállításához szükséges, ami az oxigént szállítja a vérben.
A magzatnak vasraktárt kell kiépítenie a születése utánra, és számolni kell az anya megnövekedett vasigényével is. A terhesség idején az anya több hemoglobint állít elő, ezért több vasat használ fel a táplálékból. Az állati táplálékból származó vas könnyebben felszívódik, mint a növényi eredetű.
Forrásai: sovány vörös hús, belsőségek, tonhal, spenót, zöldfőzelékek, aszalt sárgabarack. A máj ugyan vasban dús táplálék, mégis csupán mértékletes fogyasztása tanácsos a különösen magas A-vitamin-tartalom miatt, mely ártalmas lehet a magzat fejlődésére.
Folsav
A magzat növekedését és fejlődését leginkább a sejtosztódás határozza meg. Ilyenkor a megfelelő mennyiségű folsav bevitele rendkívül fontos. Hiánya olyan velőcső-záródási rendellenességeket okozhat a magzatnál az agy és a gerinc kifejlődésekor, mint például az anencephalia, amikor az agy és koponya nem fejlődik megfelelően, vagy a spina bifida, azaz a nyitott gerinc. Ezek a rendellenességek a fogantatás utáni 21. és 27. nap között jelenhetnek meg, tehát olyan időszakban, amikor a nők egy része még nem is tud terhességéről.
Érdemes naponta gondoskodni a megfelelő folsavpótlásról már a fogantatás előtt, valamint később a terhesség alatt, még a magzat gerincének teljes kifejlődése és lezáródása után is.
Terhesség alatt az eddigi adatok szerint 400-800 mikrogramm folsav napi bevitele ajánlott.
Forrásai: friss, sötétzöld színű leveles zöldségek, brokkoli, spenót, korpás kenyér, zabpehely, zöldborsó, mandula, banán, tojássárgája.
Cink
A vércukorszint szabályozásában vesz részt, az inzulin alkotórésze. Hiányállapot esetén hasmenés jelentkezhet.
Forrásai: húsok, hüvelyesek, tojás.
C-vitamin
Erősíti a szervezet ellenálló képességét, segíti a méhlepény megfelelő működését és a vas felszívódását.
Forrásai: friss gyümölcsök, zöldségek; legkiválóbbak a narancs, alma, paprika, paradicsom, egres, fekete és piros ribiszke, kelkáposzta, kelbimbó, karalábé, sóska.
Jód
Fontos szerepet játszik a vérkeringés, és az anyagcsere szabályozásában, a pajzsmirigyhormonok termelésében, véd a káros sugárzásoktól. Hiányában lelassul az anyagcsere, spontán abortusz is előfordulhat. Általában a pajzsmirigy megnagyobbodása jelzi.
Forrásai: hal, só, brokkoli, spenót, zöldborsó, tojássárgája, friss, sötétzöld színű leveles zöldségek, mandula, zabpehely.
E-vitamin
Izom- és idegpályák fejlődéséhez és működéséhez szükséges.
Forrásai: növényi olajok, olajos magvak.
D-vitamin
Segíti a kálcium és foszfor felszívódását és hasznosulását a szervezetben. Kiegyensúlyozott szívműködéshez és a csontok fejlődéséhez szükséges. A D-vitamint napfény hatására állítja elő a szervezet, de ajánlott növényi olajokkal, olajos magvakkal, hal, máj és tojás fogyasztásával is bevinni.
Amennyiben valaki kiegyensúlyozottan, rendszeresen táplálkozik, általában nincs szükség kiegészítő gyógyszerekre; a vasat a nehéz felszívódás, a folsavat pedig a gyors kiürülés miatt azonban gyakran csak gyógyszerekkel pótolhatjuk. Ha az étrendet multivitamin készítményekkel kívánjuk kiegészíteni, beszéljük meg kezelőorvosunkkal!

(forrás:géndiagnosztikaiközpont)
Kivánósság-Ne dőlj be! Befolyásolható!
Sokszor halljuk azt kismamáktól, hogy nekem nincsen semmi bajom, egészségesen táplálkozom. De igazából a terhesség ideje alatt ott van a kivánósság. Örüljön az, akinek nincsen, de nagyon sok kismama kűzd vele. Igazából az "agyi hirvivők" egyensúlyának felborulása ez, és nagyon nehezen befolyásolható. Amennyiben nem tudjuk bevinni a szervezetünkbe ilyenkor a megfelelő ásványi anyagokat, kialakulhat látászavar például, később pedig szemmel látható hiányállapotok. Megfelelő akaraterővel ellenállhatunk a kivánósságnak. Majszoljunk el néhány aszalt gyümölcsöt ilyenkor vagy igyunk meg egy pohár vizet. Amennyiben a kivánósság igy sem múlik el, valamilyen tápanyag, ásványianyag vagy vitamin hiányra kell gondolnunk, melyet kordában tarthatunk megfelelő terhes vitaminok szedésével.
Az extrém kívánósság a pszichiáterek szerint nagyobb mértékben lelki, mint táplálkozási probléma. Ha a terhessége hírét a nő negatívan fogadta, vagy ha a várandósság félelemmel tölti el, akkor valószínűbb, hogy szorongását kényszeres evéssel, vagy extrém, fogyasztásra alkalmatlan dolgok megevésével akarja levezetni - mondja Henter Izabella, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének vezetőségi tagja.
Ha egyedül érzi magát, nagyobb valószínűséggel alakul ki nála bármilyen patológiás viselkedés, míg a biztonságot adó, meleg és szerető családi háttér, ha nem is jelent teljes védelmet, de csökkenti ezek kockázatát. Ha a várandós nőnek van kivel megosztania félelmeit, aggodalmait, furcsa gondolatait, környezete a problémával szembesülve, időben szakemberhez juttathatja, és az esetlegesen megjelenő pica vagy más evési zavar jó eséllyel hamar kezelhető, illetve feltárhatók a hátterében álló pszichés okok, például intenzív stressz, pszichotikus állapot, vagy deprimáló környezet.
Ha a teherbeesése előtt egy nő szigorú diétán élt, vagy hajlamos volt túlenni magát, sóvárgott korábban is extrém dolgok után, illetve volt valamilyen étkezési zavara, az megnöveli a kockázatát, hogy a várandósság idején evéssel kapcsolatos problémája alakuljon ki. "A szorongás és ezáltal az evészavarok kialakulását okozhatja a terhesség alatt az is, hogy sok nő meg akar felelni a társadalmi elvárásoknak, a szépségideálnak, és ezért kínosan ügyel arra, hogyan változik a teste, mennyivel gyarapszik a súlya a terhesség alatt" - mondja a pszichológus.

Tippek a kívánós időszak átvészelésére
A terhes nők "mindennapi" kívánósságával nincs semmi baj, amíg egy bizonyos határon belül marad, akár a minőséget, akár a mennyiséget tekintve. "Ha a kismama sósat kíván, egyen sósat, ha savanyút, akkor egyen savanyút. Ami fontos, hogy étkezése is maradjon változatos, és nem szabad elfelejtkezni a zöldségek, gyümölcsök és a tej fogyasztásáról sem. Kicsit játszani kell, ügyeskedni, hogy a kismama egyen is kedve szerint, de ne is essen túlzásokba. Jó trükk például, ha minden alkalommal, amikor megkívánja az adott ételt, eszik belőle egy kis falatkát az íze kedvéért, de nem többet. A rágógumi is segíthet abban, hogy elkerülje a nassolgatást, a sokszor kívánt étel mértéktelen fogyasztását - erre mindenképp ügyelni kell, hiszen a terhesség alatt felszedett súlyfelesleg nagyban befolyásolja a baba születési súlyát és későbbi egészségét" - mondja Henter Izabella.
Piros riasztás a hófúvások miatt
Öt megyében is piros riasztás van érvényben a várható hófúvások miatt, a havazás Zalában és Vasban is településeket tárt el a külvilágtól. A nyugati országrészben több helyen is akadozik a közlekedés, balesetek vannak. A vártnál több hó fog esni pénteken, akár húsz centis csapadékra is lehet számítani, szombaton a nagy hó miatt fogcsikorgató hidegre kell készülni.(irja az origo.hu)
Hófúvás miatt harmadfokú riasztás van érvényben Győr-Moson-Sopron, Somogy, Vas, Veszprém és Zala megyék 26 kistérségében. A piros színű jelzés Csorna, Mosonmagyaróvár, Kapuvár, Sopron-Fertőd, Lengyeltót, Fonyód, Marcal, Körmend, Celldömölk, Csepreg, Kőszeg, Sárvár, Szombathely, Vasvár, Pápa, Ajka, Devecser, Sümeg, Tapolca, Nagykanizsa, Zalakaros, Hévíz, Keszthely, Pacsa, Zalaegerszeg, Zalaszentgrót térségére érvényes, mert ezekben a hótakaróval borított térségekben a viharos, 60-70 km/órát elérő szél hótorlaszokat emelhet. Másodfokú, narancssárga riasztás van érvényben - szintén a hófúvás miatt - Komárom-Esztergom, Fejér, Bács-Kiskun, Tolna és Baranya megyékben.
Havazás-Vas megye-4 település megközelithetetlen
Vép, Acsád, Meszlen és Salköveskút megközelíthetetlen Vas megyében, több településre pedig nagyon nehezen lehet eljutni - tájékoztatta a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője péntek délelőtt az MTI-t.
    Leibinger Eszter közölte: a 86-os út Szombathely és Hegyfalu között, a 84-es út pedig Hegyfalutól Sopron irányába jégbordás, hóátfúvásos. A rendőrök a kamionokat Szombathelyen, valamint Hegyfalu és Répcelak térségében félreállítják.
    Nemesbődnél egy szülő nőt szállító mentőautó csak nagyon nehezen tudott előrejutni, előtte hómaróval vágtak utat a közutasok - tájékoztatott a mentőszolgálat vasi diszpécser.
    Horvát László a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Vas megyei igazgatója az MTI-nek azt mondta, hogy megfeszített erővel dolgoznak a gépekkel, a viharos szél azonban folyamatosan visszafújja az útra a már eltakarított havat. A helyzet percről percre változik. Több gépet kaptak kölcsön más megyék igazgatóságaitól, ezek is megállás nélkül dolgoznak. Minden erővel próbálják fenntartani a közutak járhatóságát, de azt tanácsolják, hogy csak az induljon útnak, akinek feltétlenül fontos - tette hozzá.
Tehát aki teheti maradjon otthon.
forrás: infogyőr.hu
Babaúszás-Valóban veszélyes?
Mivel aktuális nálunk is a téma, a kisfiam 5 hónapos, igy utánajártam, hogy mi igaz és mi nem, ebből a felkapott hirből.
Orvosok elmondása szerint húgyuti fertőzések kialakulásának oka lehet a babaúszás. Természetesen mint minden esetben, itt is inkább a megelőzésre kell a nagyobb gondot forditani. Ilyen megelőzés például, ha minél hamarabb szobatisztaságra neveljük gyermekünket. Azonban ez nem mindig ilyen egyszerű.
Természetesen a babaúszást minden gyermekorvos jónak találja, hiszen a babák természetes közegnek vélik a vizet.  De célszerűbb úgy elsajátitani a különbözőbb technikákat, hogy elmegy a kismama egy babaúszás tanfolyamra, megnézi, hogyan és mit kell csinálni, és az ott tanultakat otthon alkalmazza olyan vizben, melynek a tisztaságát maga ellenőrzi.
Orvos tanácsa: Napok óta tartó magas láz esetén, ahol nincs a csecsemőnek semmilyen más panasza (orrfolyás, köhögés, hasi panasz stb), mindig gondolni kell húgyuti fertőzésre és vizelet vizsgálatot kell kérni.

2013. január 17., csütörtök

Rendőri felvezetéssel vittek kórházba egy vajúdó kismamát
Rendőrautó felvezetésével vittek kórházba egy vajúdó nőt csütörtökön Veszprém-megyében- tájékoztatta a Megyei rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-t.
A zirci rendőrőrs parancsnoka és egy körzeti megbizott a 82-es főutat ellenőrizte, ahol egy hóban fennakadt kamion műszaki mentése folyt. A gépkocsi sor emiatt feltorlódott és a forgalom leállt. Egy férfi rohant az egyenruhásokhoz, és elmondása szerint, vajúdó feleségével éppen a veszprémi kórházba tartanak, de a kocsisorban vesztegelnek és kb. 1,5 órába tartana mire átjutnának, de a szülés bármelyik percben megindulhat. A rendőrök egy megkülönböztető jelzést használó járőrautóval vezették fel a kispapa járművét, s közben tartották a kapcsolatot a megyei ügyelettel, hogy az út mindig szabad legyen előttük a kórházig. Az ügyeletes eközben értesitette az intézményt, ahol már várták a kismamát, ahol szinte azonnal megszületett a babájuk.
 Gratulálunk a rendőrök lélekjelenlétéhez!
Türelmetlenül várja Kembe Sorel a kis trónörököst.
Napokkal ezelőtt bejelentette a Jóban Rosszban sztárpárosa, hogy Vera doktornő babát vár. Az eddig pörgős életet élt Kondákor Zsófi, most hogy érkezik a bébi azt vette észre magán, hogy szeret otthon lenni, nyugalomra vágyik. A baba érkezése segített neki abban is, hogy letegye a cigarettát. Kembe Sorel nagyon várja a csöppséget, már most tudja, fontos lesz számára, hogy fürdetésre hazaérjen.
A terhesség 9. hónapja
A baba mérete jelentősen nőtt az utóbbi időszakban, azonban a kismama mégis könnyebben érezheti magát, mert a magzat feje lejjebb ereszkedik a kismedencébe, a has is lejjebb száll.
A zsírpárnák növekedése folytatódik és a magzat elnyeri végső, valóban kisbabás formáját. Eközben testhossza is jelentősen nő. A betöltött 37. hét után a baba már nem számít koraszülöttnek. Túlhordásról a 42. hét után beszélünk.

A mama szervezete

A méhösszehúzódások ("jósló fájások") még a többedszer szülő nőket is megtéveszthetik, annyira erősek és rendszeresek lehetnek. Ha a fájások pihenés, egy meleg fürdő hatására sem szűnnek vagy erősödnek, érdemes felkeresni a kórházat. A szülés megindulásának közeledtét jelezheti a nyákdugó távozása vagy a magzatvíz csorgása is. Utóbbi esetben mindenképpen indokolt a kórházi vizsgálat.

Vizsgálatok

NST vizsgálatra minden héten sor kerül (esetleg ennél gyakrabban is), a 38. hét környékén pedig az utolsó ultrahangvizsgálat is megtörténik.
A terhesség 8. hónapja
A 32. terhességi hét sok új meglepetést nem tartogat a számodra, csupán a harmadik trimszeszter kellemetelnségei fokozódhatnak. Ebben az időszakban nehezen alszol el és gyakran lehetnek rémálmaid, kétségeid és sötét gondolataid. Ezek teljesen természetesek és hátterükben semmilyen valós ok nem húzódik meg. Egyszerűen próbálj meg többet pihenni és a körülményekhez képest kényelmes pozícióban aludni.
A terhesség 32. hetében több magzatvized van mint valaha, becslések szerint körülbelül 1 liter, a méh térfogata pedig lassan eléri maximális méretét. Mivel a baba kicsit lejjebb került és kevésbé nyomja a bordáidat, mostantól könnyebben tudsz majd lélegezni.
Melleidből lassan szivárogni kezd az előtej, vagyis a kolosztrum. Ez egy sárgás-fehéres sűrű folyadék, amely a legtartalmasabb táplálékot biztosítja a babának az első szoptatás alkalmával. Ha zavar a szivárgás, a melltartódban használhatsz speciális, puha betéteket vagy nedvszívó gézlapokat.
A 32. héten és az ezt követő időszakban bokáid ödémássá válhatnak, ha túl sokáig kell lábon állnod. A szervezeted vízvisszatartásának következtében és a só felhalmozódásnak köszönhetően lábaidban vértolulás keletkezhet. Ha hangsúlyosabb ödémák és dagadások jelennek meg kezeiden vagy arcodon, és ezzel párhuzamosan növekszik a testsúlyod is, akkor szólj orvosodnak ezekről a tünetekről. Ezek akár a preeclampsia, vagyis terhességi magas vérnyomás előjelei is lehetnek, amelynek akár súlyosabb következményei is lehetnek, mint például görcsroham vagy terhességi toxémia.
Légy köröltekintő, hogy elkerüld a koraszülés kockázatát, amely - több más tényező mellett - sok esetben a stressz, túl sok munka, nehéz tárgyak emelése és cipelése, valamint a túl sok lábon állás miatt is bekövetkezhet. Pihenj sokat, biztosítsd magad számára a megfelelő kényelmet és bátran kérd meg a környezetedben lévő embereket, hogy segítsenek neked, ha szükséges.
A terhesség 7. hónapja

A terhes nő kezdi magát terebélyesnek és nehézkesnek érezni. Az utolsó hónapokban zsírrétegek rakódnak le a magzaton. Nagyon mozgékony, mozgása kívülről is látható. Ha a laborvizsgálatok során Rh-összeférhetetlenséget állapítottak meg, gyakran ellenőrzik az ellenanyagszint emelkedését. Sor kerülhet hasfalon keresztüli magzatvíz-mintavételre is, hogy ebből állapíthassák meg, mekkora a magzat billirubin-szintje.
Vöröses-lilás csíkok (striák) jelenhetnek meg a hason, melleken és a combtő körül. Nem sok mindent tehetünk ellenük, de ha mindenkor gon- doskodunk bőrünk hidratálásáról, és nem sze- dünk fel felesleges testsúlyt, minimalizálhatuk őket.
A csípőn és a combon is észlelhető a hízás.
A mellvénák láthatóbbá válnak a terhesség alatt.
Időnként enyhe méhösszehúzódások érezhe- tők. Ezek általában nem fájdalmasak.

Nehézséget okozhatnak a terhesség alatt gyakran előforduló problémák, mint pl. gyomorégés, emésztési zavarok, izomgörcsök.
A növekvő magzat
A tüdeje még mindig nem teljesen érett, ki kell fejlődnie egy ún. felületi anyagnak, ami megvédi a tüdőt, nehogy összeessen a levegővételek között.
Drámai fejlődés zajlik le az agy gondolkodó részében, jelentősen megnő és összetettebbé válik. A 7 hónapos magzat majdnem ugyanúgy érzékeli a fájdalmat és reagál rá, mint a teljesen kihordott magzat.
Sokkal több ízlelőbimbója van, mint amennyi születéskor lesz, ízérzékelése nagyon finom.
A bőre vörös és ráncos, de zsírréteg kezd már lerakódni alatta.
Az apa is érezheti a magzat mozgását, ha az anya hasára teszi a kezét, sőt láthatja is, ahogy a gyermek lába vagy feneke kinyomódik rugdaló- zás, forgolódás közben.
A terhesség 6. hónapja
A magzat növekszik, súlya fokozatosan gyarapodik, míg a 6. hónap végére kb. 30 cm testhosszt és ezer grammnyi súlyt ér el. Szervei fokozatosan érettebbé válnak, ízületei hajlékonyabbak lesznek, majd erősödnek, és egyre aktívabbá válik ő maga is.

Az anya szíve 20 százalékkal gyorsabban ver, így a megnövekedett mennyiségű vért keringetni tudja. Mivel fokozódik a vérkeringés, izzadékonyabb lehet a kismama. Megfigyelhető, hogy a köldöktől lefelé halvány csík jelenik meg, amely szülés után eltűnik.

Érdemes oldalt fekve aludni, mert ezzel elterelhető a nyomás a gyomor mögötti fő vérszállító erekről. A 16. és a 20. hét között baba érezhetően megmozdul. Eleinte nehéz lehet megkülönböztetni az érzést a bélmozgástól, de aztán egyre biztosabban tudod, ezek rugdalások.

Az érzés csodálatos, végre kézzelfogható, mindennapi bizonyíték arra, hogy Ő tényleg a pocakodban van! A megmozdulás napját fel kell jegyezni, ez a későbbiek során segítséget jelenthet a szülés várható időpontjának megerősítésében.

A magzat egyre aktívabb, észlelhető, hogy mikor van ébren és mikor pihen. Ha bármikor aggodalmunk támad, hogy magzatunk ritkábban vagy kevesebbet mozog, feltétlenül keressük fel orvosunkat! A bőrön vöröses repedések jelenhetnek meg a nyúlástól, általában a hasfalon, a melleken, a csípőn, a combon és a visszerek is okozhatnak kellemetlenségeket.

Magasra polcolt lábbal pihenve enyhülhetnek a tünetek. A méh rendszeresen jelentkező fájdalmatlan megkeményedései már érzékelhetők, ezek segítik a méh növekedését, vérkeringését. Ilyenkor kemény, feszes a has 1-2 percig. A belső nyomástól kisimulhat, vagy ki is fordulhat a köldök, amely a terhesség végéig úgy marad. A szív és a tüdő 50 százalékkal többet dolgozik, egyre fáradékonyabb a kismama.

Eközben a kisbaba hallja az őt körülvevő hangokat, az anyja szívverését, gyomrának korgását, sőt a kívülről beszűrődő zajokat is. Ha az anyuka zenét hallgat, dúdol neki, eljut hozzá, megnyugtatja, sőt a későbbiekben is hatással lesz rá! Selymes pihe kezd nőni a bőrén. Pici körmei kinőnek. Mindössze 250 ml magzatvízben úszkál, bőven van még helye mozogni, forogni, mintegy 20 cm. Lassan kezd nőni a zsírréteg a bőre alatt, bár még mindig nagyon sovány. Bőre vékony, a vérerek tisztán láthatóak alatta.

A tejfogcsírák mögött fejlődni kezdenek az állandó fogak csírái is. Bőrén fehér magzatmáz jelenik meg, ami óvja és ápolja a baba bőrét. Külső nemi szervei most már elég fejlettek ahhoz, hogy ultrahanggal meg lehessen látni, amennyiben megfelelően helyezkedik el a vizsgálat idején. Iszik a magzatvízből, gyakorolja a nyelést, fejlődik az emésztőrendszere, és értékes tápanyagokhoz is jut. Sokat mozog, a zajokra reagál.

Néha csuklik, ilyenkor édesanyja érzi ezt. A trimeszter végére egyre kevesebb helye van a forgolódásra. Tüdeje folyamatosan fejlődik, de tökéletes csak a születés idejére lesz. Bőre egyre vastagabb. Valószínűleg érzékeli a fényeket.
A terhesség 5.hónapja
A huszadik héten a baba fejének az átmérője már 47 mm, a testtömege körülbelül 30 dkg, közben a magzat hallása is egyre élesebbé válik.
A baba kezdetben csak az anya testéből beszűrődő hangokat hallja (a belek korgását, az anyai aortában a vér zubogását), majd az anya hangját is. Nem sokkal később az anya testén kívülről érkező zajokat és az apa hangját is képes érzékelni.
Testét magzatpihe borítja, azonban ez a finom szőrzet még a megszületés előtt kihullik majd. A szemhéjak egyelőre zárva vannak, csak néhány héttel később nyílnak fel.

A mama szervezete

A terhesség feléideje körüli időszakban éli át sok kismama számára a legnyugodtabb, leggondtalanabb heteket. A pocak még nem akadályoz a mozgásban, a várandósok általában tele vannak energiával. Ezeket a heteket ki kell használni, ha van lehetőség (és nincsen orvosi ellenjavallat), érdemes kimozdulni otthonról, kirándulni, sétálni, tornázni. Az anyuka a 18-20. héttől (esetleg már hamarabb, ha nem az első terhessége) érzi a baba mocorgását, később kommunikálni is tud már vele.

Vizsgálatok

A 18-19. héten, az AFP eredmény birtokában kerül sor a genetikai ultrahangra. A vizsgáló alaposan megvizsgálja a magzatot, az esetleges fejlődési rendellenességek után kutatva.


A terhesség 4. hónapja
A negyedik hónap általában a „vízválasztó” a babavárók körében. A legtöbb kismamánál megszűnnek a reggeli rosszullétek és eljön az a sokat emlegetett „kívánós” időszak. Nem is csoda, ha végre jóízűen eszik a mama, hiszen az első trimeszter „gyomorforgató” időszaka után jólesik végre émelygés és gyomorégés nélkül ránézni az ételre.
Szükség is van a plusz energiára, hiszen a saját test ellátásán kívül egy új életet is táplálni, fejleszteni kell. Természetesen a „neked most kettő helyett kell enned” mondás nem állja meg a helyét, de tény, hogy több energiára van szüksége a kismamáknak, mint nem várandós korukban. Az viszont nem mindegy, hogy a plusz energiát miből fedezi. Egyrészt az üres kalóriák csak a hízáshoz vezetnek, másrészt fontos odafigyelni, hogy minden elfogyasztott étel-ital a babához is eljut. A táplálkozás során ezek összetevői részben bejutnak a magzatvízbe, így a káros anyagokból is részesül a parányi trónörökös.
Az egészséges étkezés ebben az időszakban kiemelt fontosságú, csakúgy, mint a vitaminok, vas és folsav bevitele - szükség esetén vitaminkészítmények, gyógyszerek formájában -.
Változások a testünkön
A babavárás bizonyítékaként a köldök alatt megjelenik egy sötét csík, mely a teljes időszak alatt megmarad és csak a szülés után múlik majd el.
A másik szembetűnő változás a mellbimbó és környékének elszíneződése, sötétebbé válása, mely szintén helyreáll a baba érkezése után.
Aktuális vizsgálatok
A havi szülész-orvosi vizsgálat mellett ebben a hónapban teljes vérképet és vizeletet néznek a szakemberek. Ekkor kerül sor az AFP- és a Hepatitis B szűrésre is. Az AFP vizsgálat az egyik legismertebb szűrés, melynek során az anyai vérkeringésbe kerülő magzati fehérje szintjét határozzák meg. A megadott érték alatti, vagy az afeletti eredmény legtöbbször semmiféle eltérést nem jelent, mindössze magasabb kockázati szintre utalhat. Az önköltséges integrált szűrések során az anyai vérből egyéb összetevők, markerek vizsgálatával pontosabban határozható meg a fejlődési rendellenesség kockázata.
Ebben a hónapban aktuális az integrált teszt II. szakasza. A 15-20. héten vett vérvizsgálat alapján kb. 90%-os biztonsággal tudják megállapítani a Down-kór esetleges jelenlétét.
Hogyan fejlődik a baba?
A 13. héten a külső nemi szervek már egyértelműen felismerhetőek és szerencsés esetben hüvelyi ultrahanggal már meghatározható a magzat neme. Az eddig használt ülőmagasság helyett már a baba teljes hosszát határozzák meg az ultrahang vizsgálatot végző szakemberek. Teljes hossza ekkor 10,5 cm, súlya 30 gramm.
A 14. hétre az egyre koordináltabb izomműködés miatt még többet mozog a baba. A mindössze 11-12 cm-es babának már körmei is vannak a kis kezecskéin és parányi lábujjain.
A 15. héten még olyan vékony a bőre, hogy erecskéi átlátszanak rajta. Jobb, ha kerüljük az erős, vagy csípős ételeket, ugyanis ízlelőbimbói működnek, érzi a mama által elfogyasztott ízeket! A 70 grammos magzat már 13,5 cm.
A 16. héten már szemöldöke és szempillája is van. A 16 cm-es baba markol, rúg és bukfencezik is a pocakban, ahol erre ekkor még bőven van helye. Súlya eléri a 100 grammot.
A 17. héttől folyamatosan hízik, vagyis zsír rakódik le a bőre alatt. Ez a későbbi hőszabályozás miatt rendkívül fontos, hiszen megvédő testét a lehűléstől. A 18 cm-es magzat már szopizza az ujját és kedves grimaszokat vág.
Mozgásfejlesztés-Megállás tanitása 10 hónapos kortólhttp://www.youtube.com/watch?v=Z8TGk0NfnHk
Ezen a videon láthatjátok, hogyan tudtok a babátoknak segiteni a mozgásfejlődésében.
Mozgásfejlesztés-Felülés,mászatás 7-10 hónaposan
http://www.youtube.com/watch?v=nRME1hQuvws
Ezen a videon láthatjátok, hogyan tudtok a babátoknak segiteni a mozgásfejlődésében.
Mozgásfejlesztés-Kúszás tanitása 5-8 hónaposan
http://www.youtube.com/watch?v=R9rQkpT94DE
Ezen a videon láthatjátok, hogyan tudtok a babátoknak segiteni a mozgásfejlődésében.
Mozgásfejlesztés-Gurulás tanitása 4-8 hónaposan
 http://www.youtube.com/watch?v=zx1Lt69W4PU
Ezen a videon láthatjátok, hogyan tudtok a babátoknak segiteni a mozgásfejlődésében.
Mozgásfejlesztés-Ülésbe húzódkodás 4-5 hónaposan
http://www.youtube.com/watch?v=2hcXDAbZsAw
Ezen a videon láthatjátok, hogyan tudtok a babátoknak segiteni a mozgásfejlődésében.
Gyönyörű fotók készültek az állapotos Shakiráról és férjéről
Különösen intim és gyönyörű fotót osztott meg a hamarosan apává váló Gerard Pique. Ahogy azt korábban a Life.hu megírta, Shakira nemrég részt vett édesapja könyvbemutatóján és megmutatta gömbölyödő pocakját.
A büszke apuka közösségi oldalán megosztott különösen intim fénykép tanulsága szerint a szépséges énekesnő bármelyik pillanatban életet adhat első gyermeküknek.

Kim Kardashian pocakos férfi lett

A várandós celeb ebben a szerencsétlen szerelésben úgy nézett ki, mint egy óriáspingvin, sőt inkább úgy, mint Lagzi Lajcsi fénykorában. Kim lehet, hogy a terhesség miatt duzzadó alakját akarta palástolni egy bővebb szereléssel, de ez nem sikerült. (Irja a life.hu)

Nos igen..:)

Megszületett Peller Mariann gyermeke
Hétfőn megszületett a népszerű műsorvezető első gyermeke. A babáról annyit lehet tudni, hogy kisfiu, a Kornél nevet kapta, 3700 grammal és 58 cm-rel látta meg a napvilágot. A baba és a mama is jol vannak.
Gratulálunk és jo egészséget kivánunk nekik!!
A terhesség 3. hónapja
A terhesség harmadik hónapja a legfrusztráltabb periódusa a várandósságnak: még nem érezzük magunkat „nagyon terhesnek”, nem is nézünk ki annak, ezért nem is jön, hogy terhesnek gondoljuk magunkat. Ennek ellenére azt vesszük észre hogy ruháink nagy része nehezen jön ránk, a szűkebbeket már nem tudjuk begombolni, terhesruhában pedig még elég nevetségesnek érezzük magukat.

A hormonális változások és a magzat növekedésének következtében a hányinger, hányás, gyomorégés vagy székrekedés gyakori tünetek, de szerencsére a harmadik hónap vége felé ezek a tünetek enyhülnek.



A harmadik hónap végére a magzat majdnem 8 cm lesz és majdnem 30 grammos. Hosszának egyharmadát a feje teszi ki, és ilyenkor már kifejlődött a nyelve, a nyálmirigyek és az ízlelőbimbók. Ebben a hónapban lépsz vele kapcsolatba először, hiszen hallatszik a szívdobogása és már láthatod az ultrahang segítségével.
Harmadik havi tennivalók
- Próbálj meg javítani a feledékenységeden.
- Az alvás legyen az első. Válassz ki egy korai alvásidőt, amikor minden nap lefekszel.
A baba ebben a hónapban
A baba szíve körülbelül 23 liter vért pumpál át naponta, és véredények egész hálózata látszik át a bőrén, melyen kezd megjelenni egy vékony, pelyhes szőrréteg, melynek neve lanugo. Már látható a neme is, hiszen a külső nemi szervek differenciálódtak, de még így is szerencse, illetve technika dolga, hogy megtudod-e a baba nemét.

Hasi diszkomfort érzés. Bár külső jelei még alig vannak, egyre gyakrabban érezzük, hogy hasi tájékon valami történik. A leggyakoribb a telítettségérzés, de a hirtelen mozdulatok esetén előforduló alhasi fájdalom is normális érzés ebben a periódusban. A nyilalló fájdalom elkerülése érdekében próbáljuk kerülni a hirtelen mozdulatokat.  

A mell változásai. A mellek azon túl, hogy méreteiben máris nagyobbak az átlagosnál, ebben a hónapban keményebbeknek tűnnek. Vannak akiknél a két tünet közül csak egyik tapasztalható: általában a nagyobb mellűek nem érzékelnek különösebb mellnagyobbodást, míg a kisebb mellűek büszkén viselik a tejtermelésre készülődő megnagyobbodott domborulataikat. Gyakori, hogy a mellbimbó is megnagyobbodik és sötétebb színűvé válik.

Hányinger. Azoknak, akik első két hónapban gyakori hányingerrel küzdöttek, a harmadik hónapban is szembe kell még nézniük ezzel a kellemetlenséggel. Megnyugtatásképpen mondjuk, hogy a hónap végére a hányingerért felelős hormonok szintje csökken, így a kellemetlen érzés is enyhül majd.

Fáradtság. Az első két hónapban tapasztalt nagyfokú fáradtságérzés a harmadik hónapra csökken, lassan visszanyerjük eredeti lendületünket, megjön a munkakedvünk és házi teendőinket is könnyebben végezzük. Ez annak a jele, hogy a szervezet felvette a ritmust a megnövekedett elvárásokkal.  

Gyakori vizelés.
A terhesség első heteitől fellépő gyakori vizelés inger oka szintén a hormonháztartás megváltozása. Mivel a hormonegyensúly kezd ebben az időszakban helyreállni, a vizelések is ritkábbak lesznek. Sajnos ez az időszak rövid lesz, mivel a folyamatos növekedő méh egyre nagyobb nyomást gyakorol a húgyhólyagra, így rövidesen újra számíthatunk a tünet megjelenésére.

Székrekedés. A székrekedés okozója két tényező együttes fennállása: a hormonális változások és a méh növekedése, ami nyomást gyakorol a bélrendszerre. A harmadik hónaptól főképp ez utóbbi okozza a székrekedést. Amennyiben túlságosan zavaró és nem szeretnénk étkezési szokásainkon változtatni, kérjük ki orvosunk véleményét.  Semmiképpen ne szedjünk hashajtó tablettákat.
Ugyancsak kérjük ki orvosunk véleményét, ha a puffadás, ami természetes velejárója a terhességnek, zavaróvá válik.

Szélesedő derék. A harmadik hónaptól kezdődően deréktájékon látványos változások állnak be, sajnos kedvezőtlen irányba. Ennek oka a méh növekedése és a súlybeli gyarapodás. Amennyiben ez 3-4 kilót jelent, még nincs ok az elkeseredésre.

A bőr elváltozásai.
A hormonális változások kedvezően hatnak a bőr vérellátására, ezért  a legtöbb kismama arcbőre megszépül, finom tapintású lesz. Vannak kivételek is, főleg a zsíros bőrűek körében, akiknél pattanások jelennek meg a terhesség alatt.
Fejfájás. A terhesség ideje alatt gyakori lehet a fejfájás. Ennek oka a hormonális változás és a vérnyomás növekedés. Nem ajánlott fejfájás-csillapító gyógyszerek szedése.

Érzelmi módosulások.
Ettől a hónaptól egyre magabiztosabbak a kismamák, legalábbis ami a terhesség normális lefolyását illeti. A bizonytalanság időszaka elmúlt. Esetenként félelem érzést okozhat, ha hirtelen elmúlnak a reggeli hányingerek: annak a félelmét, hogy lehet hogy már nem is vagyunk terhesek. Inkább örüljünk, hogy elmúltak. Az érzelmi reakciók nagyon változóak. Vannak kismamák, akik minden különösebb emocionális változás nélkül vészelik át a terhességet, mások sírva fakadnak egy gyerekruha láttán is. Ezek az érzelmi változások, ingadozások normálisak, nem kell megijedni hacsak nem okozunk vele környeztünkben káoszt. Megnyugtatásképpen: a hormonszintváltozás a harmadik hónapban éri el a maximumát, ezért ezután ennél már csak jobb lehet.
A terhesség 2. hónapja
A megtermékenyülést követő 56. napra az embrió szervei nagyjából kialakulnak. Az embrió már képes reflexes mozgásokat is végezni és folyton mozgásban van.


A második hónapban már elkülöníthető a feji rész, megkezdődik a végtagkezdemények kialakulása. A farokrész még néhány hétig fennmarad. A felső végtagok fejlődése gyorsabb, mint az alsóké, hamarosan kialakulnak az ujjak is.
Az embrió már képes reflexes mozgásokat végezni, természetesen a kismama ezt még néhány hétig nem érzi. A vesék végleges szerkezete még nem alakult ki, azonban embrió veséi már ebben a korai időszakban is működnek és a baba ürít vizeletet is.
A méhlepény kialakulása is folyamatban van, folyamatosan veszi át a sárgatest hormontermelő szerepét.

A mama szervezete

Ilyenkor már tapasztalhatók a terhesség gyanújelei, majd a "klasszikus" terhességi tünetek: rosszullétek, ólmos fáradtság, hányinger, esetleg hányás, gyakori vizelési inger, hangulatváltozások.

Vizsgálatok

Az ötödik hét után már ultrahangvizsgálattal is kimutatható a petezsák, a hatodik vagy hetedik héten pedig már a szívcső pulzálása is megfigyelhető. A 12. hétig rendszerint hüvelyi ultrahangvizsgálatot végeznek.
A terhesség tényének igazolása után kell felkeresni a területileg illetékes védőnőt, aki kiállítja a várandós anya gondozási könyvét és hasznos tanácsokkal látja el a kismamát.
Ilyenkor kerül sor az első harmadban szükséges vizsgálatokra is: vérnyomás-, testsúlymérés, vizeletvizsgálat, laborvizsgálatok, belgyógyászati és fogászati vizsgálat, valamint a nőgyógyászati vizsgálat, ha eddig még nem történt meg.
A terhesség 1. hónapja
A fogamzás utáni 3. napon a zygóta már a szedercsíra állapotában van. Nagysága nem nagyobb, mint a mondat végén lévő pont. A barázdálódó sejtek a méhkürtbol lassan a méhbe érnek, ahol az 5 - 12. napon beágyazódnak úgy , mint a forró vasgolyó a viaszba.
A beágyazódás úgy megy végbe, hogy a méh nyálkahártyáján vérrel és szövetnedvekkel, valamint szövettörmelékkel kitöltött üreg keletkezik amelybe a pete belesüllyed, majd fölötte a méh nyálkahártyája összezáródik. A megtermékenyített petében - a barázdálódás korai szakaszában - kifejlődnek a csíra táplálására szolgáló magzati függelékek. A folyamat azzal kezdődik, hogy elkülönülnek az embrioblaszt és a magzatburkokat illetve a táplálórészeket kialakító trofoblaszt sejtek.
A csíra felszínét a trofoblaszt réteg borítja míg a belsejében az emrioblasztok foglalnak helyet.
A trofoblaszt sejtek az embriónális fejlődés nagyon korai szakaszában - amikor még a csíra a méhkürtből a méh ürege felé vándorol - többrétegűvé válnak, felszíne megnövekszik, bolyhossá válik. A trofoblaszt bolyhok megteremtik az összeköttetést az anyai szervezettel azáltal, hogy az anya vérében és a szövettörmelékekben lévő tápanyagokat felszívják. A trofoblasztból alakul ki a külső magzatburok (chorion) megvastagodott részéből pedig a méhlepény (placenta).
Terhesség meglétére különböző tünetekből következtethetünk. Így beszélünk:
gyanújelekről (közérzetváltozás, hányinger, hányás, mellfeszülés, kedélyváltozás, szédülés, stb). Ezek a tünetek a 10 -12 hét után fokozatosan megszűnnek.
Valószínűségi jelek: a menses elmaradása, a terhességi tesztek elvégzése pozitív eedményt ad stb.
Biztos jel: ha a petét ill. a magzatot vagy annak életjelenségeit sikerül kimutatni (ultrahang diagnosztika, bimanuális vizsgálat).
3. hét
Az apró emberi lény már 3 mm hoszú, megjelennek a fobb szervek: gerincvelő, idegrendszer, szemek, tüdő, gyomor- bélrendszer, végtagok kezdeményei.
A szív is egyre biztosabban muködik.
Az embriócsomóból kialakulnak az ősi szervtelepek. Az embrió további fejlődése során szinte csőszerűen begörbül, majd növekedése közben meghajlik. Ezt követően kialakul a köldökzsinór amin keresztül a tápanyagfelvétel és a salakanyagok eltávolítása végbemegy. A fejlődés első két hetében petéről a 3 - 8 héten embrióról, ezen túl magzatról (foetus) beszélünk.
Az un. primitív szív a 18. nap táján kezd egyre biztosabban működni. A magzati vérképzés már a 3. héten megindul. Mindezek a történések már akkor zajlanak - a másállapotba került nő testében - amikor még nem is gondolja.
Az embrió szerveinek fejlődése és differenciálódása a megtermékenyítést követő 2. hét végétől a 8. hét végéig tart.
Vigyük-e télen levegőzni a babát?

Már kéthetes kortól

Az anyagcsere-emelkedést fokozza a levegő mozgása, amely masszírozó hatásával növeli a bőr vérellátottságát. A szervezetre jelentős hatást gyakorol a levegő hőmérséklete, mozgása, nyomása, páratartalma, elektromos töltése. Éppen ezért a friss levegő előnyös hatásainak érdekében a levegőztetést lehetőleg már kéthetes korban el kell kezdeni, és napi rendszerességgel folytatni.

Az időjárás függvényében ősszel és télen kettő- és négyhetes kor között kezdjük a levegőztetést, eleinte a szobában, nyitott ablaknál. 


Az ablak melletti levegőztetés időtartama négy-öt perc, majd fokozatosan emeljük fél órára, ezután visszük a csecsemőt a szabadba. Fontos, hogy a csecsemőt a szobai levegőztetéshez is úgy öltöztessük fel, mintha kimennénk vele.
 

  • A hóesés nem lehet akadálya a levegőzésnek, hiszen ilyenkor megtisztul a levegő. Erős szélben, különösen nedves időben, ködös, füstös, piszkos, szmogos levegőben azonban nem szabad a csecsemőt szabadba vinni.
  • A csecsemők levegőztetésekor figyelnünk kell a páratartalomra is. A túlzottan nagy páratartalmat melegben és hidegben is rosszul tűrik. 
  • A mi éghajlatunkon szinte mindig levegőztethetjük a gyermekeket. Ne vigyük ki, ha ködös, füstös a levegő, de kellő védelem mellett esőben vagy havazáskor is kivihetjük. Fantasztikus felszereltségű és komfortfokozatú babakocsik kaphatók, amelyeket felszereltek a csapadékvédő eszközökkel. A rendszeresen, télen-nyáron levegőzéshez szoktatott gyermek kevesebbet beteg, ritkábban náthás, hurutos.
  • A levegőztetés jó hatással van a gyermek mozgás- és értelmi fejlődésére, hiszen a környezet ingergazdag. Sok minden van körülötte, amire figyelhet, amihez érdemes odafordulni, odamenni, de a szabadban nagyon jól lehet aludni is. A mászó csecsemőt saját kertbe vagy a teraszra is kitehetjük játszani. Biztosan járni tudó kisgyermeket sétálni is vihetjük, de ez ne le­gyen hosszú, mert ha­mar fárad (kocsit vi­gyünk ma­gunkkal). Ha az időjárás engedi, és van megfelelő, elegendő, biztonságos hely a mozgásigény levezetéséhez, akkor ez a levegőzés ősszel négy-öt órás lehet, és télen se legyen két-két és fél óránál rövidebb a kisgyermekek esetében. 
Gyermekek oltása influenza ellen

A gyermekeket 3-36 hónapos koruk között speciálisan gyermekek számára készitett vakcinával lehet, sőt ajánlott oltani. Fél éves kor alatt a gyermekeket nem lehet oltani, ezért a megelőzés érdekében, az őt körülvevő családtagok oltassák magukat. 3 és 12 éves kor között a hazai vakcina féldagja vagy speciálisan gyermekek számára kifejlesztett vakcina adható. Orvosok kifejezetten ajánlják, ugyanis sulyos szövődményekkel is járhat az influenza. Az oltás viszony csak enyhre helyi  reakciot, illetve hőmérsékletet válthat ki a gyermek szervezetéből.

Influenza oltás terhesség alatt

Ha még nem vagy terhes, de már próbálkoztok, akkor ezidő alatt beadathatod magadnak az oltást, így a terhesség alatt elkerülheted a fertőzést, vagy ha mégis, akkor kisebb lesz a szövődmények és a magas láz esélye, amik leginkább károsíthatják a magzatot.
Ha még nem kaptad meg, az első harmadban nem ajánlott az influenza oltás beadása, a terhesség második és harmadik harmadában azonban be lehet adatni az oltást, így a szoptatás idejére is védettséget szerzel.
A közhiedelemmel ellentétben az influenza oltás nem aktív élő vírusokat tartalmaz, tehát nem leszel tőle beteg.
Különösen akkor ajánlott az influenza oltást a terhesség alatt beadatni, ha sokat jársz emberek közé zárt helyre (tömegközlekedés, iskola, edzőterem stb.), veszélyeztetett munkahelyen dolgozol (pl. iskola, óvoda, egészségügy) vagy kisgyermekeid vannak, akik közösségbe járnak.
Szoptatás alatt is beadathatod az influenza oltást.

 

Kismama, Kisbaba, Izgő-Mozgó csemeték, Közösség

Üdvözlök mindenkit az Anyának Lenni Jó! blogon.

Szép napot minden anyának, kismamának, izgő mozgo picurnak.
A későbbiekben egészséggel, tippekkel, tanácsokkal segitem a hétköznapjaitokat.
Mások tapasztalatait, illetve orvosok tanácsát is közzéteszem, melyekkel segitségetekre leszek remélhetőleg.

Jó böngészést kivánok.