
De mi okozza a penész kialakulását?
Ahhoz, hogy otthonunkban a penész kialakulhasson,3 dolog feltétlen szükséges:
*penészgombaspóra
*tápanyag
*nedvesség
Ezek közül sajnos, csak a levegő páratartalmát és nedvesedését tudjuk szabályozni.
Leginkább a magas páratartalmú helyiségekben üti fel a fejét, igy a fürdőszobában és a konyhában.
De a szivárgó vízvezeték vagy más probléma miatt alattomosan vizesedő falon,vagy a műanyag ablak réseinél is hamar megtelepedik. Minél magasabb a páratartalom, annál több a penész: 75%-os vagy ennél nagyobb páratartalom mellett mindössze három nap alatt kialakul a penészgombatelep.
Asztmát és depressziót is okoz?
Lehetséges. A penészgombák levegőben szálló spóráit ha akarjuk, ha nem, belélegezzük. Bár nem mindegyik spóra mérgező, szinte az összes irritálja a nyálkahártyákat. Emiatt egy idő után szemviszketés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés jelentkezik. Ha pedig sokáig kitesszük magunkat a rossz levegőnek, akkor allergia, asztma, más krónikus légúti betegségek is kialakulhatnak. De a penész bizonyítottan felelős lehet a bőrproblémák, a depresszió, néhány szív- és érrendszeri kórkép, illetve csont- és ízületi megbetegedésekért is. A legveszélyeztetettebbek a gyermekek, főleg az újszülöttek, hiszen a penész nemcsak allergiát okoz, de a többi allergénnel szemben is túlérzékennyé tesz. Így akár más típusú allergiák is kialakulhatnak miatta.

Akár fekete, akár zöld foltokat okoz, a penésztől mindenképpen meg kell szabadulnunk, lehetőleg minél előbb. Ehhez gyakran elég az adott hely páramentesítése és a telepek eltüntetése. Házi szerek közül az ecet, a szódabikarbóna, a teafa- és grapefruitmag-oldat, vagy a bórax ajánlható, de sokan más fertőtlenítő vagy kifejezetten penészölő termékeket használnak. Ha az alapvető problémát viszont nem oldottuk meg - tehát továbbra is magas a páratartalom -, akkor pár hét vagy hónap múlva a penész visszatér. Ilyenkor az épület alapos átvizsgálása, hatékonyabb párátlanítás, szellőzés és esetenként a falak szigetelése is indokolt lehet. De itt már kérjük inkább szakember segítségét.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése