
A hormonális változások és a magzat növekedésének következtében a hányinger, hányás, gyomorégés vagy székrekedés gyakori tünetek, de szerencsére a harmadik hónap vége felé ezek a tünetek enyhülnek.
A harmadik hónap végére a magzat majdnem 8 cm lesz és majdnem 30 grammos.
Hosszának egyharmadát a feje teszi ki, és ilyenkor már kifejlődött a
nyelve, a nyálmirigyek és az ízlelőbimbók. Ebben a hónapban lépsz vele
kapcsolatba először, hiszen hallatszik a szívdobogása és már láthatod az
ultrahang segítségével.
Harmadik havi tennivalók
- Próbálj meg javítani a feledékenységeden.
- Az alvás legyen az első. Válassz ki egy korai alvásidőt, amikor minden nap lefekszel.
- Az alvás legyen az első. Válassz ki egy korai alvásidőt, amikor minden nap lefekszel.
A baba ebben a hónapban
A baba szíve körülbelül 23 liter vért pumpál át naponta, és véredények
egész hálózata látszik át a bőrén, melyen kezd megjelenni egy vékony,
pelyhes szőrréteg, melynek neve lanugo. Már látható a neme is, hiszen a
külső nemi szervek differenciálódtak, de még így is szerencse, illetve
technika dolga, hogy megtudod-e a baba nemét.
Hasi diszkomfort érzés. Bár külső jelei még alig vannak, egyre gyakrabban érezzük, hogy hasi tájékon valami történik. A leggyakoribb a telítettségérzés, de a hirtelen mozdulatok esetén előforduló alhasi fájdalom is normális érzés ebben a periódusban. A nyilalló fájdalom elkerülése érdekében próbáljuk kerülni a hirtelen mozdulatokat.
A mell változásai. A mellek azon túl, hogy méreteiben máris nagyobbak az átlagosnál, ebben a hónapban keményebbeknek tűnnek. Vannak akiknél a két tünet közül csak egyik tapasztalható: általában a nagyobb mellűek nem érzékelnek különösebb mellnagyobbodást, míg a kisebb mellűek büszkén viselik a tejtermelésre készülődő megnagyobbodott domborulataikat. Gyakori, hogy a mellbimbó is megnagyobbodik és sötétebb színűvé válik.
Hányinger. Azoknak, akik első két hónapban gyakori hányingerrel küzdöttek, a harmadik hónapban is szembe kell még nézniük ezzel a kellemetlenséggel. Megnyugtatásképpen mondjuk, hogy a hónap végére a hányingerért felelős hormonok szintje csökken, így a kellemetlen érzés is enyhül majd.
Fáradtság. Az első két hónapban tapasztalt nagyfokú fáradtságérzés a harmadik hónapra csökken, lassan visszanyerjük eredeti lendületünket, megjön a munkakedvünk és házi teendőinket is könnyebben végezzük. Ez annak a jele, hogy a szervezet felvette a ritmust a megnövekedett elvárásokkal.
Gyakori vizelés. A terhesség első heteitől fellépő gyakori vizelés inger oka szintén a hormonháztartás megváltozása. Mivel a hormonegyensúly kezd ebben az időszakban helyreállni, a vizelések is ritkábbak lesznek. Sajnos ez az időszak rövid lesz, mivel a folyamatos növekedő méh egyre nagyobb nyomást gyakorol a húgyhólyagra, így rövidesen újra számíthatunk a tünet megjelenésére.
Székrekedés. A székrekedés okozója két tényező együttes fennállása: a hormonális változások és a méh növekedése, ami nyomást gyakorol a bélrendszerre. A harmadik hónaptól főképp ez utóbbi okozza a székrekedést. Amennyiben túlságosan zavaró és nem szeretnénk étkezési szokásainkon változtatni, kérjük ki orvosunk véleményét. Semmiképpen ne szedjünk hashajtó tablettákat.
Ugyancsak kérjük ki orvosunk véleményét, ha a puffadás, ami természetes velejárója a terhességnek, zavaróvá válik.
Szélesedő derék. A harmadik hónaptól kezdődően deréktájékon látványos változások állnak be, sajnos kedvezőtlen irányba. Ennek oka a méh növekedése és a súlybeli gyarapodás. Amennyiben ez 3-4 kilót jelent, még nincs ok az elkeseredésre.
A bőr elváltozásai. A hormonális változások kedvezően hatnak a bőr vérellátására, ezért a legtöbb kismama arcbőre megszépül, finom tapintású lesz. Vannak kivételek is, főleg a zsíros bőrűek körében, akiknél pattanások jelennek meg a terhesség alatt.
Fejfájás. A terhesség ideje alatt gyakori lehet a fejfájás. Ennek oka a hormonális változás és a vérnyomás növekedés. Nem ajánlott fejfájás-csillapító gyógyszerek szedése.
Érzelmi módosulások. Ettől a hónaptól egyre magabiztosabbak a kismamák, legalábbis ami a terhesség normális lefolyását illeti. A bizonytalanság időszaka elmúlt. Esetenként félelem érzést okozhat, ha hirtelen elmúlnak a reggeli hányingerek: annak a félelmét, hogy lehet hogy már nem is vagyunk terhesek. Inkább örüljünk, hogy elmúltak. Az érzelmi reakciók nagyon változóak. Vannak kismamák, akik minden különösebb emocionális változás nélkül vészelik át a terhességet, mások sírva fakadnak egy gyerekruha láttán is. Ezek az érzelmi változások, ingadozások normálisak, nem kell megijedni hacsak nem okozunk vele környeztünkben káoszt. Megnyugtatásképpen: a hormonszintváltozás a harmadik hónapban éri el a maximumát, ezért ezután ennél már csak jobb lehet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése